Liberec - Úderem 10:00 dnes odstartovala elektronická aukce léta nevyužívané budovy někdejšího Skloexportu v Liberci. Minimální cenu stanovil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na 79,070.900 korun. Do aukce se registroval nejméně jeden zájemce, který do pondělní půlnoci složil osmimilionovou jistinu, sdělila na dotaz ČTK mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Liberecký kraj i město Liberec již dříve uvedly, že se aukce, která skončí ve středu v 10:00, nezúčastní.
"Pokud není složena požadovaná kauce, elektronická aukce se automaticky ruší. V případě této výjimečné nemovitosti v Liberci aukce zrušena nebyla, neboť minimálně jeden zájemce ve stanoveném termínu osmimilionovou kauci složil. Aby aukce přinesla vítěze, je nutné, aby zájemci učinili alespoň jeden příhoz, přičemž první příhoz musí být nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, další příhozy musí částku navýšit minimálně o 50.000 korun," doplnila Tesařová.
Sedmipodlažní budovu Skloexportu postavili podle projektu architekta Františka Vahaly na rohu ulic Žitavské a 1. máje v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu. Světově proslulý exportér českého skla ji získal v době komunistického režimu, firma zkrachovala ve druhé polovině 90. let. Stát budovu převzal v roce 2001, poslední nájemci opustili areál o osm let později. Všechny pokusy areál o podlahové ploše 9357 metrů čtverečních prodat skončily neúspěchem.
Budova léta patřila generálnímu finančnímu ředitelství. Poprvé objekt nabídlo v srpnu 2008, kdy soudní znalec stanovil minimální cenu na 84,6 milionu korun, zájemce se ale nenašel. Prodat se areál nepodařilo ani v dalších letech, kdy se cena postupně snižovala až na 45 milionů korun. V květnu 2020 převzal budovu ÚZSVM, podle Tesařové o budovu neprojevila zájem žádná státní instituce, proto pro ni úřad hledá nového majitele prostřednictvím transparentní elektronické aukce.
O budovu v minulosti mělo zájem město Liberec, získat ji chtělo bezúplatně, se státem se ale nedohodlo. Na začátku letošního roku městu úřad budovu nabídl za 67 milionů korun, zastupitelům se ale zdála cena vysoká, budova podle odhadů potřebuje rekonstrukci za více než půl miliardy, koupi proto odmítli. Liberecký kraj chtěl na jaře budovu převzít a upravit pro ubytování až 500 uprchlíků před válkou na Ukrajině, dohoda ale nebyla a vedení kraje od záměru upustilo. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) by stát neměl budovu prodávat, ale využít ji pro své úřady.