Z vily Tugendhat mizí moderní materiály

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
10.06.2010 21:05
Brno

Ve 3.NP v dětské sekci byly demontovány vestavěné skříně z 80. let. V pokoji chlapců byl za těmito novodobými skříněmi obnažen dřevěný nosný rošt, na němž je připevněna laťovka s palisandrovou dýhou ve vstupní hale domu. Na jednom z nosných sloupků je patrný nápis tužkou s datem 21.7.1930 a v ploše dřevěné laťovky další nápis tužkou s datem 2.9.1930 a s česky a německy napsaným jménem Šulc – Schulz. (foto: David Židlický)
Brno - Restaurátoři a řemeslníci, kteří pracují na opravě vzácné brněnské vily Tugendhat, každým dnem odstraňují nepůvodní přístavby a materiály a odhalují dobovou tvář stavby. V posledních týdnech například zmizely některé dlažby a všechna svítidla, zásuvky a vypínače, naopak se objevily původní obklady a další zajímavé památky na dobu, kdy vila zapsaná v seznamu UNESCO sloužila rodině Tugendhatových. Vyplývá to ze správy o postupu prací, kterou novinářům poskytl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.
    I drobné objevy a fragmenty použitých materiálů pomůžou odborníkům při obnově stavby. Cílem rekonstrukce je přiblížit vilu původnímu stavu. Po odstranění novodobého vybavení kotelny a koksovny v takzvaném technickém podlaží začal výzkum obou místností. Zmizely nepůvodní obklady z 80. let a dlažby a stavebníci vybourali zazděný shoz na koks. Uvnitř shozu našli původní celoplošné obložení černými keramickými obkladačkami.
    Nepůvodní obklady zmizely z koupelny v  hlavním obytném podlaží. Stavebníci zbourali také příčku, která dodatečně půlila prostor koupelny. Pod ní našli autentickou keramickou dlažbu. Z celé budovy zmizela topná tělesa z 80. let. Kvůli výměně kanalizace začaly výkopové práce uvnitř vily. "Nadále pokračují práce na statickém zajištění opěrné zdi," uvádí zpráva. V druhé půli května odborníci zeď očistili a zajistili vzorky, podle nichž určí barevnost a strukturu původního povrchu.
    Experti si nyní lámou hlavu nad způsobem obnovy vnějších omítek. "Konkrétní metoda, zahrnující místa s různým stupněm poškození, je v současnosti ověřována fakultou restaurování Univerzity Pardubice," stojí ve zprávě.
    Dnešní řemeslníci ve vile nacházejí také drobné památky na své předchůdce z dob první republiky. Ze stavební sondy pod stropem vyjmuli dřevěný špalík z doby výstavby vily s  tužkou psaným nápisem Mauer. Na dřevěném roštu, který stavbaři našli za vybouranými nepůvodními vestavěnými skříněmi, se našly další nápisy tužkou. Na sloupku je datum 21. 7. 1930, na laťovce si někdo poznamenal data 2. 9. 1930 a jména Šulc a Schulz.
    Obnovu vily Tugendhat, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu UNESCO, zaplatí z větší části evropská dotace. Celková částka činí 156 milionů korun.
    Vila vznikla podle plánů slavného architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Tugendhatovi si domu užili jen osm let. V obavě před nacisty emigrovali. Když dům opustili, byl porůznu využíván a později i přestavován, a to ne vždy ohleduplně. Přesto zůstal objekt nejautentičtějším dílem architekta na evropském kontinentu, řekla nedávno správkyně vily Iveta Černá.
0 komentářů
přidat komentář

Související články