Seč - Ze současných 714 stavebních úřadů v České republice by jich mělo být po novelizaci stavebního zákona zachováno přinejmenším 383. Zůstat by měly ve všech obcích s pověřeným obecním úřadem. O budoucnosti dalších stavebních úřadů v menších sídlech ještě bude Svaz měst a obcí (SMO) jednat s ministerstvem vnitra. Novinářům to dnes na právní konferenci pořádané SMO řekli ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) a předseda SMO František Lukl.
"My považujeme za základní stavební kámen 383 úřadů, kde působí tajemník, v podstatě šéf úřadu, který odpovídá za výkon přenesené působnosti včetně stavebního práva. Jsou to větší úřady, které mají zajištěnou vzájemnou zastupitelnost," uvedl Netolický.
Podle Lukla je důležité, aby se co nejvíce integrovaly státní subjekty účastnící se povolovacích procesů ve stavebním řízení. "Obíhat" by neměl stavebník, ale dokumentace. "Pokud na stavební úřad obecného typu přijde jedno koordinované stanovisko, případně u speciálních památkových staveb ještě nějaké vyjádření, pak se s tím úřad vypořádá," řekl Lukl.
Dostálová uvedla, že hierarchie stavebních úřadů v územních celcích bude v kompetenci ministerstva vnitra. Jím zpracovanou vyhlášku a počet stavebních úřadů v malých obcích pak převezme novela stavebního zákona.
Kraje nesouhlasí také s tím, že by jejich stavební úřady měly být převedeny pod nově vznikající stavební úřad zřízený státem. "Kraje de facto budou vykostěny," řekl Netolický. Podle něj bude změna složitá a nákladná, zrychlení stavebního řízení ale příliš nepřinese.
Novela zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Podle dřívějšího návrhu měli být úředníci odpovědní za stavební řízení na úrovni obcí převedeni do nového státního modelu s Nejvyšším stavebním úřadem. Místo 13.500 úředníků by to znamenalo přesun asi 7000 úředníků.