Výstava představuje díla Adolfa Loose v českých zemích

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
30.09.2008 20:00
Praha

Winternitzova vila, foto Lukáš Beran
Praha - Práce významného architekta Adolfa Loose, které vznikly v  českých zemích, přibližuje výstava v Muzeu hlavního města Prahy. Lidé znají především slavnou pražskou Müllerovu vilu, která prošla důkladnou rekonstrukcí. Výstava ale představuje i méně známé stavby a interiéry bytů.
    Otevře se ve středu a potrvá do 5. dubna. Záštitu nad ní mají pražský primátor Pavel Bém a ministr kultury Václav Jehlička.
    Adolf Loos (1870 až 1933) patřil k  významným osobnostem evropské kulturní scény přelomu století. Ve svých proslulých textech a přednáškách prosazoval úsporné architektonické formy, pohodlné a praktické bydlení, ale také užití ušlechtilých materiálů. Heslo, kterým se řídil, znělo: "Ornament je zločin".
    Výstava v pražském muzeu je po více než 20 letech větší prezentací Loosova díla a doplňují ji poznatky získané při průzkumu v letech 2002 až 2004. Týkají se především nově objevených Loosových interiérů.
    Loos se narodil v Brně a po studiu v Drážďanech a cestě po USA začal koncem 90. let 19. století pracovat ve Vídni. S přáteli Oskarem Kokoschkou a Ludwigem Wittgensteinem patřil ke skupině volně smýšlejících intelektuálů. Otevřeně kritizoval vídeňskou secesi, největší debatu ale způsobil v roce 1911 projektem obchodního domu Goldmann a Salatsch, kterému se kvůli jeho hladké fasádě bez jakýchkoli dekorací přezdívalo "dům bez obočí".
    Kromě několika dalších veřejných budov ve Vídni Loos také navrhl několik soukromých rezidencí. Pražskou Müllerovu vilu vytvořil v roce 1930 jako nejdůslednější aplikaci svého raumplanu - prostorového konceptu založeného na plynulé návaznosti a propojenosti jednotlivých částí obydlí.
    Na území dnešní ČR ale vzniklo více Loosových staveb - výstavní pavilon firmy Siemens v  Liberci (1906), vila ředitele cukrovaru v Hrušovanech u Brna (kolem 1916), řadové domy firmy Katzau v Babí u Náchoda (1928-30), přestavba zámečku Viktora von Bauera v Brně (kolem 1925), přestavba domu a interiérů bytu Jana a Jany Brummelových v Plzni (1928-29) a řada dalších interiérů v Plzni.
    I proto se v Plzni konalo v říjnu 2003 u příležitosti 70. výročí Loosova úmrtí mezinárodní sympozium k jeho dílu. Ze souboru plzeňských Loosových interiérů se jich dochovalo šest, tedy polovina. Z hlediska současného vnímání památek moderní architektury je tento soubor podle odborníků nesmírně cenný i v kontextu celé evropské architektury 20. století. Výstava bohatě dokumentuje interiéry dnes již zničené, z nichž existují jen desítky let staré fotografie a plány, i  byty, jejichž dnešní majitelé a v dalších případech město Plzeň provádí jejich obnovu.
    Výstavu doplňuje několik kusů nábytku z původních interiérů a modely několika vil, v prosinci k ní vyjde i katalog.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Kam?
ilee
30.09.08 09:40
zobrazit všechny komentáře

Související články