Vysoké Mýto - Město Vysoké Mýto na Orlickoústecku letos pokračuje v opravách Litomyšlské brány. Památka z přelomu 13. a 14. století bude mít opravenou střechu v červenci, řekla ČTK mluvčí města Marie Lněničková.
Brány a věže jsou dokladem středověkého hradebního opevnění Vysokého Mýta. Radnice již v minulých letech opravila Choceňskou věž a malou věž a spojovací můstek Pražské brány.
"Litomyšlská brána patří k charakteristickým dominantám Vysokého Mýta. Není sice tak vysoká jako Pražská brána, zato bývá považována za krásnější. Od přelomu 13. a 14. století tvořila významnou součást městského opevnění a chránila přístup do města," řekla mluvčí.
Opravy začaly loni na střeše. Město zadalo opravu z kvalitní španělské břidlice, která má lepší vlastnosti než běžná břidlice. Odborná firma měnila i některé trámy v krovu.
Letos radnice pokračuje výměnou břidlice na malé věži. Břidlice se už rozpadá a do věže zatéká. "Po celou dobu opravy bude uzavřen průchod pod malou věží, protože vedle ní bude umístěno stavební lešení a zařízení staveniště. Chodci a cyklisté ho obcházejí průchodem pod velkou věží, případně průjezdnou částí Litomyšlské brány," řekla Lněničková.
Letošní oprava Litomyšlské brány město přijde na 958.000 korun, z toho přibližně 40 procent uhradí město z příspěvku Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.
Věž zažila několik požárů, poslední v roce 1829 byl devastující. Obnovu památky zajistil rodák, literární historik a politik Alois Vojtěch Šembera. V letech 1864 až 1867 Litomyšlská brána získala novogotický vzhled. Sgrafitová výzdoba je podle návrhu Mikoláše Alše.