Vládní novela o procesu EIA čelila ve sněmovním výboru kritice

Vložil
ČTK
07.10.2014 19:30
Praha

Praha - Sněmovní výbor pro veřejnou správu dnes přerušil projednávání vládní novely zákona o posuzování vlivů stavebních záměrů na životní prostředí, takzvaném procesu EIA. Poslanci v debatě vesměs tvrdili, že norma ztíží a prodlouží povolování staveb a jde nad rámec požadavků Evropské komise. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ji naopak označil za kompromis. Pokud nebude účinná od ledna 2015, bude podle něho ohrožené čerpání peněz z evropských fondů.
    Předloha podle zpravodaje Jiřího Petrů (ČSSD) bude mít mimo jiné záporné dopady na stavebnictví, naroste administrativa a zvýší se korupční rizika. Podobně mluvil taky Petr Bendl (ODS), podle kterého získají různá občanská sdružení širší možnosti blokování povolovací řízení a nátlaku na investory. Označil je za "obecně prospěšné obchodní společnosti", jež se budou živit tím, že budou stavební záměry komplikovat. "Zaráží mě pravomoci občanských sdružení," přidal se také Josef Zahradníček (KSČM).
    "Odmítám názory, že jsme ministerstvo ekologických aktivistů. V této chvíli jsme byli na hraně možného," reagoval Brabec. Novela podle něho odpovídá požadavkům Evropské komise.
    Zástupci Hospodářské komory představili pozměňovací návrh, který by u některých staveb zvýšil zastavěné plochy, od nichž by bylo posouzení jejich vlivů na životní prostředí nutné. Evropská komise by proti tomu podle nich nemohla protestovat, protože nastavení těchto hodnot je v pravomoci jednotlivých členských států.
    Brabec označil normu za klíčovou pro dočerpání asi 100 miliard korun z evropských fondů na dopravní stavby ze současného operačního programu a pro zahájení čerpání všech programů v novém programovacím období, v němž jde zhruba o 600 miliard korun. "Takhle závažná situace to je," řekl poslancům.
    Novela má mimo jiné zavést závaznost výsledků řízení o posouzení vlivů na životní prostředí pro navazující územní či stavební řízení. Veřejnost se bude moci bránit soudně proti rozhodnutí, že konkrétní projekt posouzení nepotřebuje. Lhůta pro toto takzvané zjišťovací řízení se má prodloužit z jednoho měsíce na dva, soud by měl na rozhodnutí o žalobě pět měsíců.
    Předloha je podle ministra dílčí. Za průlom označil chystanou novelu, která by sjednotila řízení o posuzování vlivů, územní řízení a stavební řízení. Mohla by být podle něho účinná od přespříštího roku.
    Podobně jako výbor pro veřejnou správu přerušily projednávání novely už dříve hospodářský výbor a výbor pro životní prostředí. Poslanci ji v úvodním kole na plénu podstoupili i evropskému výboru.
0 komentářů
přidat komentář

Související články