Liberec – Plánovaná velká oprava hotelu a vysílače Ještěd v Liberci za stovky milionů korun je nadále ve stadiu příprav. Zatím není časový předpoklad zahájení rekonstrukce. ČTK to řekla Petra Miterová, mediální zástu- pkyně Českých Radiokomunikací (ČRA), které jsou majitelem národní kulturní památky a české stavby 20. století. Dominanta nad Libercem zůstává mezi největšími turistic- kými lákadly regionu.
Ještě i 50 let od slavnostního předání do užívání slouží svému původnímu účelu, kromě vysílače je tam stále hotel a restaurace. Zhruba 85 procent hostů tvoří Češi, řekla ČTK za provozovatele hotelu Milena Lánská. To dříve podle ní neplatilo. "Nám to trvalo, než se to překlopilo. Nejprve to byla německá klientela a ti lidé jako by se báli do restaurace vstoupit," dodala Lánská.
Restaurace je podle ní zajímavá i tím, že je jiná přes den a večer. "Přes den je nabídka jídel taková, aby se to rychle odbavilo, aby se tam lidé nebáli jít, když jsou na výletě se psem, s batohem na zádech. Večer se atmosféra překlopí, prostřou se ubrusy, zapálí svíčky a nabídne se večerní jídelní lístek. Kuchaři musí úplně změnit svoji náladu a všechno se to tak nějak zpomaluje," řekla.
Lákadlem bývá i ubytování v netradičním hotelu, který je v nadmořské výšce 1012 metrů nad mořem. "Máme 22 pokojů a obsazenost je kolem 85 procent," uvedla Lánská. Nedokáže ale odhadnout, kolik lidí ročně unikátní technickou památku, která má tvar rotačního hyperboloidu, navštíví. Řada lidí totiž dovnitř hotelu ani nejde a zůstává na vyhlídkové terase. Dokud jezdila kabinová lanovka, ročně nahoru vyvezla kolem 300.000 lidí. Další chodili pešky nebo vyjeli nahoru na kole či autem. Plno ale bývá nahoře i teď, přestože lanovka po tragické nehodě už skoro dva roky nejezdí. Podle Lánské jim lanovka pomáhala hlavně mimo sezonu. "Třeba když byl listopadový všední den s mlhou a větrem," dodala.
Nejistota ohledně dalšího osudu lanovky, kterou chce od Českých drah převzít město Liberec, zasahuje i do příprav kompletní obnovy hotelu a vysílače. "Situace ohledně rekonstrukce Ještědu se zkomplikovala v souvislosti s havárií lanovky a jejím ukončení provozu, protože architektonická studie zahrnuje revitalizaci Ještědu, ale také horní stanice lanové dráhy," uvedla Miterová. Když ČRA před třemi lety představila architektonickou studii opravy Ještědu s odhadovanými náklady přes půl miliardy korun, počítalo se v ní i s vybudováním vyhlídky na střeše horní stanice lanovky.
České radiokomunikace jsou vlastníkem vysílače s hotelem od roku 2000. Od té doby do oprav investovaly přes 60 milionů korun. "České radiokomunikace provádějí na Ještědu průběžně opravy podle dlouhodobého plánu. Ještěd bude potřebovat také větší a komplexnější opravy skeletu a betonových konstrukcí, které budou velmi nákladné. Tyto opravy by měly být součástí plánované rekonstrukce," dodala Miterová.