Ve Stromovce bude otevřeno hřiště s plastikami Olbrama Zoubka

Vložil
ČTK
30.08.2017 11:45
Praha

Eva Kmentová a OlbramZoubek, dětské hřiště ve Stromovce, 1961, foto: www.praha.eu

Praha - Neobvyklé dětské hřiště, které je i galerií výtvarného umění pod širým nebem, bude znovu zpřístupněno v druhé polovině září v pražské Stromovce. Herní prvky do něj před více než 50 lety vytvořili sochaři Olbram Zoubek a jeho žena Eva Kmentová. Magistrát se rozhodl plastiky reprezentující sochařství druhé poloviny 20. století obnovit. Sochař Jakub Grec na jejich rekonstrukci pracoval s autorem, který zemřel letos v červnu v 91 letech.


Sochy mohou být také ukázkou méně známé polohy Zoubkova díla, z něhož lidé obdivují především jeho rozšířené figurální plastiky doplněné zlacením. Na geometrických plastikách pro hřiště spolupracoval se svou první ženou Evou Kmentovou, která byla také sochařkou a zemřela v roce 1980.

Grec, absolvent pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové působil jako asistent u Zoubka v jeho ateliéru v Salmovské ulici na Novém Městě. "Obnova hřiště byla do poslední chvíle konzultována s Olbramem Zoubkem, který o to měl velký zájem a poskytl cenné rady při obnově," řekl dnes Grec ČTK.

Hřiště nazývané nyní Kaštánek bude přístupné s upozorněním, že nesplňuje dnešní přísné normy na dětská hřiště, a je tedy možné je používat jen na vlastní nebezpečí. Není třeba doplněno hmotou, která se dnes na hřiště dává na zem, aby tlumila dopady dětí; záměrem bylo obnovit hřiště v jeho původní podobě. Pod nejvyšší plastikou, jíž lze zlézat a prolézat, je nasypán písek, jinak je povrch pevný.

Plastiky, některé zdobené reliéfní kresbou, budou jen natřené nabílo. V minulých desetiletích je žáci okolních škol různě omalovávali, původně však byly a opět budou jednobarevné. Při rekonstrukci bylo nejprve třeba plastiky stojící na kovových nohách zespodu odkrýt, za půl století přibylo v jejich základech půl metru zeminy. "Všechno se to vyhrabalo, jeřáby se to vyzvedlo včetně základů, zase se to podbetonovalo, udělal se nový terén a většinu plastik jsem opravoval na místě," říká Grec. Dvě však chyběly, ty se vyrobily nové v ateliéru v Salmovské, odkud dnes byly do parku přivezeny a instalovány.

"Jedná se o raritní dětské hřiště z roku 1961, které by mělo být i příkladem pro to, jak zachovat opomíjenou epochu v českém výtvarném umění, kdy sochaři se podíleli na zajímavých originálních realizacích ve veřejném prostoru. Byl to prostor, kde mohli svobodně tvořit, byť třeba mnohým v té době byla volná tvorba zakazována,"
doplnil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články