V sále Ústavního soudu pracují restaurátoři, vrací mu původní ráz

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
22.03.2018 16:10
Brno

Brno - K původní podobě z 19. století se přiblíží sněmovní sál Ústavního soudu, kde nyní pracují stavbaři a restaurátoři. Největší místnost v budově někdejší Zemské sněmovny zaplnilo lešení. Odborníci opravují štuky okolo proskleného stropu a postupně navracejí původní odstín leštěným omítkám, které imitují mramor.


"Velkým objevem pro mě bylo to, že malby, které jsem považoval za nevýrazné, se po očištění a restaurování stávají velmi výraznými plastickými,"
řekl dnes ČTK ředitel správy soudu František Konečný.

Hrubé stavební práce v sále jsou hotové, restaurátorské práce jsou v plném proudu. Poté dostane sál novou stupňovitou podlahu a mobiliář. Pohledům návštěvníků se otevře západní galerie nad místy soudců, která v minulosti byla zakrytá dlouhými oponami.

Řemeslníci se snaží zachovat co nejvíce původních prvků. Na některých galeriích například odkryli původní dřevěnou podlahu, kterou repasují. Jedna změna, provedená patrně kolem roku 1918, je však nevratná. Rakouského orla nad vstupem do sálu tehdy přemalovali na českého lva. Přesnou původní podobu znaku už nelze zjistit, na stěně tedy zůstane lev.

Naproti českému lvovi je moravská orlice. Po stranách sálu jsou ještě znaky Olomouce a Brna, uvedl stavební technik Libor Šteffek.

Stavební a restaurátorské práce ve sněmovním sále a předsálí potrvají do konce června, zařizování pak do září. V říjnu se má v sále konat velká oslava 100. výročí založení Československa.

V sídle soudu pracují řemeslníci už několik let, budova například dostala světlejší béžovou fasádu. Celkové náklady oprav zatím soud nezveřejnil.

Ve sněmovním sále a nejbližším okolí soud počítal s investicí kolem 45 milionů korun bez daně. "Stále však nevíme, kolik budou stát vícepráce, tak jako u všech těchto historických objektů nacházíme nové a nové věci," řekl Konečný.

Monumentální budova v Joštově ulici je cennou památkou na moravskou samosprávu ze 70. let 19. století. Vznikla pro potřeby moravské sněmovny. V architektonické soutěži zvítězili vídeňští autoři Anton Hofft a Robert Raschka. Jejich návrh parlamentní budovy slohově čerpá ze zkušeností a poznatků severoitalské renesance.
0 komentářů
přidat komentář

Související články