Přerov - V Přerově dnes začala dlouho očekávaná stavba nové hasičské stanice za 237 milionů korun. Postavena by měla být do konce příštího roku. Přesunout by se sem měli hasiči, kteří dosud sídlí v nevyhovujících prostorách nedaleko centra města v ulici Šířava. Podle krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karla Koláříka je stavba završením desetiletého úsilí o získání financí. Postavena bude z evropských dotací na pozemku na okraji města v katastru místní části Újezdec.
"Situace na současné dislokaci je opravdu špatná, ať už prostorově, hygienicky nebo umístěním v centru Přerova, kde nemáme šanci na žádný rozvoj. Jsme ve vnitrobloku sídliště, kde obtěžujeme svou činností centrum města," řekl dnes ČTK ředitel přerovského územního odboru hasičů Miroslav Čoček. Hasiči sídlí v objektu přerovské vodárny v ulici Šířava od roku 1932. Objekt byl postupem času různě stavebně upravován tak, aby splňoval požadavky rozrůstajícího se požárního sboru. V současné době slouží na stanici 45 příslušníků. "Nemáme kde nyní garážovat zejména zásobovací techniku, není kde se osprchovat, mít šatnu, tak jak to pravidla vyžadují. Kontaminované věci od zásahu se nám míchají s čistými prostory. Není to tam jak řešit, jsem rád, že se to (stavba nové stanice) podařilo," doplnil Čoček.
Podle krajského ředitele hasičů Karla Koláříka je situace v Přerově tristní. U nynější stanice podle něj parkují tři výjezdová vozidla za sebou ve dvou řadách a spoustu techniky musejí hasiči garážovat v Lipníku nad Bečvou. "Jsou zde nevyhovující podmínky především hygienické, pravidelně se nám opakovaly závady při hygienických kontrolách stanice," podotkl Kovářík.
Novostavba bude mít zázemí pro umístění speciální techniky, dostatečný prostor zde bude i pro nasazení sil a prostředků hasičů. "Bude tak tedy zajištěna rychlejší doba výjezdu jednotky při vyhlášení poplachu," uvedla již dříve mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.
Přerovští hasiči mají pod sebou rozsáhlou oblast, která zahrnuje i soutok řeky Moravy a Bečvy. Je nedaleko Troubek, jež byly nejpostiženější obcí při katastrofálních povodních v roce 1997. Povodně hrozí po celém toku Bečvy každým rokem při rychlém tání sněhu a posunu ledové masy, dodala Hacsiková. Oblast je hustě osídlená a je důležitým železničním dopravním uzlem. Regionem také vede dálnice D1 i další hlavní tahy.