V pardubickém zámku začne rekonstrukce podle návrhu Evy Jiřičné

Vložil
ČTK
09.04.2024 20:20
Pardubice

Eva Jiřičná


Pardubice - V pardubickém zámku brzy začne rekonstrukce společenských prostor. Na jejich proměně se podílí architektka Eva Jiřičná, pro reprezentativní část památky z doby Pernštejnů navrhla mimo jiné skleněné schodiště. Řekla to dnes novinářům.


Jiřičná pro kraj navrhla novou podobu velkého sálu ve třetím nadzemním podlaží v severním křídle zámku. Na stropě bude dominovat zvlněný prvek, který pomůže dobré akustice. Součástí bude i reprezentativní foyer a zázemí pro catering, šatny a hygienické zázemí v druhém nadzemním podlaží. Třetí a druhé patro propojí skleněné schodiště. Po něm budou návštěvníci vstupovat do sálu.

Jiřičná své profesní zkušenosti získala v zahraniční. Odjela do Británie v roce 1968 tři týdny před sovětskou invazí, pak už se nemohla vrátit. Začínala tam pracovat na obnovách interiérů, čímž získala cenné zkušenosti. Když potřebovala osvětlit jeden suterén, vůbec poprvé použila skleněné schodiště. Sklo a kov jsou jejími materiály, s kterými pracuje, řekla dnes novinářům.

Zpočátku kombinovala sklo s plexisklem a s kovem, protože sklo nemívalo před desítkami let bezpečnostní parametry, to se do současnosti změnilo. Skleněných schodišť vznikly podle jejího návrhu desítky po celém světě. Některá novější schodiště už s kovem nepracují, například jedno je v New Yorku, uvedla.

V Pardubicích bude schodiště mít točitý tvar, obklopí sloup a bude ho jistit nerezová síť, která stabilizuje pohyby, když po něm budou návštěvníci chodit. "Vše dělám s láskou, ať je to budova, interiér nebo výstava. Pardubický zámek je úžasná stavba," uvedla architektka.

Měla by pro zámek navrhnout ještě jednu expozici a také nábytek pro enfiládu, což je řada historických místností navzájem propojených dveřmi. Ta zahrnuje také vzácnou místnost s kazetovým stropem, kterou čeká rekonstrukce zároveň se sálem. Místnost bude sloužit ke slavnostním účelům, ale bude i součástí prohlídkového okruhu.

"Naším záměrem je, aby se tady psaly soudobé dějiny. Odborně jsme zde prozkoumali nástěnné malby a možný mobiliář. Došli jsme k závěru, že právě tuto místnost necháme podle dochovaných fragmentů jako jedinou na zámku domalovat a vybavíme ji i nábytkem inspirovaným renesancí," řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. Muzeum na zámku sídlí.

Firma, která se zakázkou uspěla, práce provede za více než 165 milionů korun. Kraj bude na investici žádat o dotace, rozčlení ji do více rozpočtových období, na letošek si vyhradil 74 milionů korun. "Jsme rádi, že jsme se domluvili s Národním památkovým úřadem, že nám projekt povolil. My zámek vnímáme jako naše regionální Hradčany," řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj/KDU-ČSL).

Kvůli stavebním plánům Východočeské muzeum dočasně zavře archeologickou expozici Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku, a to od čtvrtka 11. dubna do podzimu. Expozice je otevřená od roku 2015 a ukazuje historii regionu od 10. století až po dobu pravěkého osídlení.

"Zatímco expozice bude dočasně uzavřená, provedeme menší úpravy a těšíme se, že její znovuotevření přinese ještě lepší a poutavější zážitky pro naše návštěvníky," uvedla archeoložka muzea Tereza Jošková.
0 komentářů
přidat komentář

Související články