V Ostravě se staví první pasivní administrativní budova v Česku

Zdroj
Hana Halfarová
Vložil
ČTK
21.11.2010 20:30
Ostrava

Radim Václavík
ATOS-6

Ostrava - V Ostravě vznikne do poloviny příštího roku první pasivní administrativní budova v Česku. Energeticky úsporný objekt staví za 32 milionů korun ostravská stavební společnost Intoza. Součástí budovy v  Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách bude školicí středisko, kde se veřejnost dozví veškeré informace o energeticky úsporném stavění. ČTK to řekl vedoucí obchodního oddělení firmy Jan Neuwirt.
    Čtyřpodlažní budovu staví Intoza v hulvácké průmyslové zóně jako vlastní sídlo. V prvním a druhém patře vznikne školicí centrum pro širokou odbornou i laickou veřejnost, kde se budou od června příštího roku pořádat semináře, školení i konference. "Stále se setkáváme s tím, že laikové, ale i projektanti nemají dostatečné povědomí o moderních technologiích pro energeticky úsporné stavby," řekl dále Neuwirt s tím, že vzdělávací program bude určený také pro studenty, firmy i samotné investory.
    Kromě Intozy bude v nové budově sídlit zhruba desítka jejích partnerů, kteří se také zabývají energetickými úsporami - například dodavatelé materiálů. "Vytvoříme takový 'obchodní dům'. Investor přijde s tím, že chce vyměnit okna, a dozví se navíc o rekuperačních jednotkách, tepelných čerpadlech nebo solárních kolektorech," vysvětlil. Partnerské společnosti se budou podílet také na chodu školicího centra i organizaci seminářů.
    Budova se zhruba 1300 metry čtverečními podlahové plochy, kterou navrhl ostravský architekt Radim Václavík, bude včetně použitých technologií vzorovou pasivní stavbou. "Je koncipována jako školicí pomůcka, kde si lidé budou moci moderní technologie osahat," dodal. Chybět nebudou okna s trojsklem a regulovaným venkovním stíněním, teplovodní vytápění, nucené větrání s rekuperací či sluneční kolektory.
    Ředitel neziskové organizace Centrum pasivního domu Jan Bárta potvrdil ČTK, že již rozestavěný projekt Intozy je první pasivní administrativní budovou v tuzemsku. "V České republice zatím stojí dvě školicí střediska, která jsou pasivními domy. Administrativní objekt v Ostravě bude u nás skutečně prvním svého druhu," řekl Bárta. Projekt je také nominován v celostátní soutěži Český energetický a ekologický projekt 2009.
    Pasivní domy se podle Neuwirta vyznačují především úsporou tepla při vytápění a zdravým vnitřním prostředím. Například v  pasivním rodinném domě o podlahové ploše 150 metrů čtverečních se ročně protopí kolem 6000 korun. V jeho nízkoenergetickém provedení to je kolem 30.000 Kč a ve srovnatelném standardním domě až kolem 80.000 Kč ročně. Pasivní dům nelze postavit bez masivní tepelné izolace, kvalitních oken a nuceného větrání s  rekuperací, dodal.
    Česká stavební společnost Intoza působí od roku 1992 hlavně na Ostravsku, Havířovsku a Frýdecko-Místecku. Zaměstnává šest desítek lidí, loni vykázala obrat 180 milionů korun. Zaměřuje se na revitalizace bytových domů, rekonstrukce panelových domů a výstavbu pasivních rodinných domů. Vzorový rodinný dům v pasivním provedení, který bude moci navštěvovat veřejnost, právě dokončuje v Dětmarovicích na Karvinsku.
0 komentářů
přidat komentář