V Nádražní ulici se kvůli zdroji vody stavět nebude

Vložil
ČTK
05.08.2019 15:55
Praha

Praha - Na pozemcích u pražské Nádražní ulice nedaleko Smíchovského nádraží se zatím nesmí stavět. Pražští radní dnes zastavili řízení o povolení výjimky ze stavební uzávěry týkající se pozemku, kde jsou vodní vrty sloužící jako rezerva pro zásobování města. Novinářům to dnes řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Několik bytových domů a větší kancelářský objekt chce stavět společnost CWI Smíchov, jejímž jednatelem je vlastník developerské skupiny UDI Group Radek Menšík. S firmou se město pře o vlastnictví pozemku s vrty.


"Stavební uzávěra nadále trvá. Pro nás je prioritní, aby dřív, než bude povolena zástavba v této oblasti, byla vyřešena ochrana tohoto vodního zdroje, a to cestou řádného správního řízení. Dnešním rozhodnutím padají pochybnosti, že by tam bez ochrany vodního zdroje bylo možné stavět," řekla Marvanová.

Město chce s developerskou firmou jednat. "Pro nás je zásadní, aby bylo stanoveno pásmo vodního zdroje prvního i druhého stupně. Historicky byly udělány analýzy dopravním podnikem (DPP) i společností CWI, které se lehce rozcházejí. A je třeba toto nějak je sladit, abychom si řekli, kde vodní zdroj má mít hranice, bez toho se nehneme z místa," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Podle něj je zdroj schopen po několik dní zásobovat vodou až 600.000 obyvatel.

Podle Marvanové je pak důležité vyřešit majetkoprávní spor o pozemky se zdrojem vody, kdy si jej nárokují společnost CWI i DPP společně s městem. Bez vyřešení sporu prý nelze vytyčit hranici vodního zdroje. "Náš návrh je, nechť společnost CWI v rámci vstřícného jednání, ke kterému jsme připraveni, převede předmětné pozemky na hlavní město. Pak bude moci být velmi rychle vodoprávní řízení a bude možné rozhodnout o ochraně vodního zdroje. Pak na to teprve může navázat rozhodnutí o zrušení stavební uzávěry. Prahu nelze připravit o tak důležitý vodní zdroj," řekla Marvanová.

Nádražní ulice by se na základě projednávané změny územního plánu a připravované rekonstrukce tramvajové trati měla v budoucnu proměnit na městský bulvár. Zcela nová čtvrť je naplánována také v sousedství na pozemcích smíchovského nádraží. Tento projekt nazvaný Smíchov City plánuje společnost Sekyra Group.

Stavební uzávěry v Praze platí na základě vyhlášky z roku 1999 na takzvaných velkých rozvojových územích, kterých je v metropoli celkem 15. Parcely u Nádražní ulice jsou součástí jednoho z nich.
0 komentářů
přidat komentář