V lázních v Jablonci už kvůli špatné statice nebudou žádné akce

Vložil
ČTK
20.01.2020 21:05
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - V historické budově lázní v Jablonci nad Nisou už není možné pořádat ani občasné akce. Na doporučení statiků je město nuceno secesní budovu pro veřejnost uzavřít, řekla dnes ČTK mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Lázně měly být 8. února jednou ze zastávek doprovodného programu Jizerské padesátky. Stav budovy to ale podle magistrátu nedovoluje.


"Program a zapojení jabloneckých firem do představování města turistům je jistě chvályhodný počin, s nímž se rozhodně dá jen souhlasit. Bohužel jsme nemohli souhlas k zastávce v městských lázních kvůli bezpečnosti dát. Všechny posudky odborníků na statiku se shodly v jednom - objekt je nutné uzavřít pro veřejnost, protože používání bazénové haly a dalších místností v budově lázní ve stávajícím stavu je zdraví a životu nebezpečné," řekl k uzavření lázní náměstek primátora Milan Kouřil (ANO).

Lázně v centru Jablonce postavili v letech 1908 až 1909 podle projektu architekta Rudolfa Hemmricha. Jako autor je podepsán například i pod budovou lázní v Novém Městě pod Smrkem, navrhl kostel v nedaleké Loučné a rozhledny na Černé Studnici, Bramberku a Proseči. Lázně byly jednou z prvních větších budov, jejichž výstavbu tehdy Jablonec financoval.

Současnou podobu secesní budovy výrazně poznamenaly necitlivé úpravy v 60. letech, kdy budova přišla o venkovní štukovou výzdobu. Mnohé původní prvky, jako okna, dveře či dlažby, se zachovaly, objekt je ale léta prázdný a chátrá. "Stav objektu nám není lhostejný, proto hledáme možnosti k jeho využití a zdroj financí k rekonstrukci," řekl Kouřil.

O tom, jak lázně v budoucnu využít, se v Jablonci hodně diskutuje. Lidé ze spolku ArtproProstor, kteří tam pořádali několik akcí, by je chtěli proměnit v kreativní centrum, jehož součástí by byl prostor pro kulturní akce v hlavní bazénové hale. Architekti ateliéru Mjölk by lázním raději vrátili původní účel. "Ta budova byla postavená jako lázně a do města zapadají, tak by se to podle nás mělo respektovat. V dnešní době si dokážeme představit i poptávku po takových službách, protože jsme v Jizerských horách a lázně tady široko daleko nejsou," řekla již dříve ČTK architektka Pavlína Müllerová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články