V Kutné Hoře by mohla vzniknout univerzita zaměřená na památky

Vložil
ČTK
14.04.2016 23:30
Kutná Hora

Kutná Hora - Novou univerzitu zaměřenou na památkovou péči či stavitelství by chtěl v Kutné Hoře založit spolek, ve kterém jsou i spolupracovníci nedávno zesnulého architekta a designéra Bořka Šípka. Vyučovalo by se převážně anglicky, další sídla by škola měla v Německu a Polsku. První jednotlivé kurzy jsou plánovány už letos, ale naplno výuka začne zřejmě až během několika let. Řekl to dnes novinářům Miloš Philipp Štrajt ze Spolku za zřízení Mezinárodní univerzity svatého Prokopa.

"Protože cílíme na univerzitu, nikoliv na malou vysokou školu, tak se domníváme, že jsme schopni v Kutné Hoře naplnit kapacitu 4000 studentů," uvedl Štrajt. Budoucí univerzita by podle něj měla mít tři fakulty - památkové péče, stavební a aplikovaných společenských věd. Základní výuka bude zdarma, školné by podle Štrajta měli platit jen postgraduální studenti.

"Jaký bude status vysoké školy, dneska nedokážeme říct. Máme vysoké cíle, nicméně jsme nachystáni na všechny varianty mezi veřejnou školou a soukromou školou," řekl Štrajt. Podle něj se nejedná o podnikatelský projekt, vstupní investice jsou ze soukromých zdrojů a spolek by k nim rád přidal prostředky z Evropské unie. Partnerem projektu by podle starosty Martina Starého mělo být i město. Kde konkrétně v Kutné Hoře bude škola sídlit, chtějí členové spolku zveřejnit později.

Vyučovacím jazykem má být od druhého ročníku pouze angličtina. "Rádi bychom vyučovali Evropany. Vysoká škola by neměla mít sídlo pouze v Kutné Hoře, ale domlouváme se s partnery v Polsku, domlouváme se s partnery v Německu," uvedl Štrajt. První dva ročníky by podle něj měli studenti navštěvovat v Kutné Hoře a další v zahraničí. První ročník má být také pro většinu oborů společný a až po jeho absolvování by se dělaly přijímací zkoušky na jednotlivé obory.

0 komentářů
přidat komentář