V Karviné se dokončuje nemocniční budova z modulů

Vložil
ČTK
20.10.2020 21:35
KOMA MODULAR s.r.o.

Karviná


Ostrava – Karvinská hornická nemocnice začne v prosinci využívat novou nemocniční budovu postavenou modulárním systémem. V rámci zdravotnických zařízení jde o unikátní projekt. ČTK to dnes řekl ředitel nemocnice Tomáš Canibal. Výstavba objektu ze 77 modulů přijde zhruba na 100 milionů korun. Výraznou předností takovéto stavby je především rychlost vzniku celého objektu.


Podle ředitele bude třípodlažní objekt napojen na současnou nemocnici. V prvním podlaží budou umístěny ortopedické a spondylochirurgické ambulance nebo zázemí pro předoperační vyšetření. Ve druhém podlaží jsou plánována lůžka ošetřovatelské péče, ale v současnosti ho bude nemocnice schopna využít i jako covidovou jednotku. Ve třetím podlaží se chystá zázemí pro lůžkovou část ortopedie, budou tam standardní lůžka, JIP i lůžka dospávací. Díky napojení na současnou budovu tak budou pacienti po ortopedických operacích nejkratší možnou cestou přepraveni na lůžko. Budovu je navíc v budoucnu možné rozšířit ještě o další patro.

Přípravné fáze pro výstavbu pavilonu začaly podle Canibala na jaře přeložkami sítí. Následovala spodní část stavby, kterou tvoří piloty a základové pásy. V říjnu se pak začaly skládat jednotlivé moduly. Stavbu by si nemocnice měla převzít na konci listopadu.

"Hlavním motivem, proč jsme se pro stavbu touto technologií rozhodli, byla rychlost realizace. Kdybychom to chtěli stavět klasickou cestou, asi by to i vyšlo levněji, ale troufám si říct, že by ta stavba trvala dva roky. My to budeme mít hotové za tři čtvrtě roku," uvedl Canibal.

Podle něj by pacient v pavilonu postaveném z kontejnerů neměl poznat žádný rozdíl oproti běžným objektům. Nový objekt bude splňovat všechny legislativní požadavky na nemocniční budovu. Ředitel uvedl, že nejsložitější bylo samotné naplánování stavby, protože kontejnery už se na místo přivážejí vybavené, a vše tak musí mít předem dané místo.

Podle Canibala jde o unikátní stavbu. Systém se sice ve zdravotnictví využíval například při výstavbě lékáren nebo ambulantních zařízení, jeho využití jako nemocniční objekt je ale ojedinělé. "Já jsem z toho nadšen, ale až nám tu budovu předají, tak se teprve ukáže, jestli to nadšení bude trvat dál, pevně doufám, že ano," řekl Canibal. Nevyloučil, že by nemocnice obdobnou technologii znovu využila i v budoucnu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články