V divadle Spirála v Praze dělníci dokončují stavební část prací

Vložil
ČTK
20.02.2024 21:25
Praha

Jindřich Smetana


Praha - V divadle Spirála na Výstavišti v pražském Bubenči dělníci při jeho rekonstrukci dokončují stavební část prací - dodělávají omítky či podlahy. Následovat bude technická část zařízení. Divadelní tým už zahájil práce na dramaturgii. ČTK to řekl Tomáš Hübl, předseda představenstva městské firmy Výstaviště Praha, která má areál na starosti. Divákům se má divadlo otevřít na podzim. Budova Spirály chátrala od povodní v roce 2002 a rekonstrukce za zhruba 200 milionů korun začala před téměř třemi roky.


"Většina stavby je hotová, nyní se dělají, dá se říci, dokončovací práce," řekl Hübl. Dělníci dodělávají uvnitř budovy povrchy, nátěry, omítky. Pořizuje se vybavení šaten, zázemí, barů a dalších prostor. Před prázdninami, nejpozději o prázdninách začnou být do divadla montovány technologie, a sice zvuková a projekční technika a další divadelní technologie. "Ale to všechno přijde až po dokončení stavby," řekl Hübl.

Ve zrekonstruované Spirále zůstanou zachovány unikátní konstrukce včetně spirálové rampy a kopule z kovových trubek. Zároveň v divadle přibude jevištní, zvuková a osvětlovací technika a menší sál pro 250 až 300 lidí k pořádání komornějších koncertů. Kapacita hlavního sálu bude 750 diváků, což je o 100 více, než byla původní kapacita.

Provoz a dramaturgii Spirály bude mít na starosti Výstaviště Praha. Program plánuje představit v dubnu. Nová Spirála přivítá první diváky letos na podzim. Na výstavišti je už sestaven tým, který dramaturgii chystá. "Tým pracuje již nyní a začal ji připravovat, jsou tam obchodníci, produkční, o prázdninách začnou nastupovat technici," dodal Hübl.

Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou dřívějšího Panoramatického divadla. Válcové Panoramatické divadlo bylo v roce 1960 zastřešené trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně. Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka. Autory přestavby z roku 1991 jsou architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články