V bývalé léčebně v Krnově vzniknou dílny a internát

Vložil
ČTK
22.06.2018 14:45
Krnov

Krnov - V bývalém areálu plicní léčebny na Ježníku nedaleko Krnova vzniknou dílny a internát Soukromého střediska praktického vyučování Renova. Zástupci města už prodej chátrajícího areálu za čtyři miliony korun novému majiteli schválili. Skončilo tak sedmileté období, kdy se městu pro opuštěné lázně nové využití nedařilo najít. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.


Obecně prospěšná společnost, která sídlí v Miloticích nad Opavou, má v plánu na Ježník přesunout celé školské zařízení, tedy dílenské prostory, internát i jídelnu pro žáky uměleckého oboru restaurátor historického nábytku. "Docílíme tím zkrácení zbytečného cestování studentů, kteří mají teoretickou výuku ve Střední škole průmyslové Krnov v Soukenické ulici," pracovník střediska František Tomčala.

Středisko Renova nabízí školní vzdělávací program uměleckořemeslné zpracování dřeva - restaurátorské práce, a to od roku 2000 jako jediné v Moravskoslezském kraji. "Poslední dobou, dva tři roky, nás trápí, že žáků je málo. Problémem je, že rodiče k nám děti do školy nechtějí dát, když zjistí, že musí jít z nádraží dva kilometry lesem, než dojdou do školy, proto jsme hledali jiné prostory. Krnov je pro nás nejvýhodnější, protože teorii nám učí zdejší střední škola průmyslová," řekla ředitelka Renovy Jaroslava Tomčalová.

Areál postavil před více než pětaosmdesáti lety na Ježníku krnovský podnikatel Josef Irmler. Luxusní lázeňský hotel nabízel hostům lázeňské procedury, taneční parket, vyhlášenou kuchyni a prosluněnou terasu. Za války se z hotelu stala léčebna vojáků wehrmachtu, po válce pak plicní léčebna pro horníky z Ostravska. Činnost ukončila na podzim roku 2011. V té době areál vlastnilo město.

Nový vlastník předpokládá, že se do budovy nastěhuje do dvou let. Do té doby ji bude opravovat. "Jsme si vědomi toho, že dům musí projít celkovou rekonstrukcí, ale už jsme si to jednou vyzkoušeli a spoustu věcí umíme udělat sami," dodala Tomčalová.
0 komentářů
přidat komentář

Související články