V Brně by měl vzniknout inkubátor kreativního průmyslu

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
10.11.2011 18:05
Brno

Brno - Brněnská radnice chce vytvořit centrum, kde by za zvýhodněný nájem mohli kanceláře a ateliéry získat lidé z kreativního průmyslu. Takzvaný podnikatelský inkubá- tor má sloužit začínajícím architektům, designérům, oděvním návrhářům, umělcům, tvůrcům počítačových her a reklamy i nakladatelům. Jako sídlo vybrala radnice bývalou káznici v Bratislavské ulici. Objekt je však ve špatném technickém stavu, a technici proto nejdřív zhodnotí, zda je možné ho pro tento účel využít, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).
     Objekt v Bratislavské ulici nabízí plochu více než 10.000 metrů čtverečních. Navíc je v majetku města, takže umělci by tam mohli působit bez rizika, že se majitel rozhodne s objektem udělat něco jiného a nájem jim vypoví. Vznik Kreativního centra Brno tento týden podpořili zastupitelé, schválili čtyřmilionovou dotaci.
     Za peníze by se měl uskutečnit i průzkum, který zhodnotí dnešní brněnský kulturní a kreativní průmysl, jeho nabídku i poptávku. Má zároveň vytypovat možnosti financování. Brno vyjma schválených čtyř milionů korun nechce do centra vkládat žádné další peníze. Provoz se má v budoucnu platit z jiných dotačních či grantových peněz a z nájmu.
     Podle magistrátní tiskové zprávy má Brno pro vznik podobného inkubátoru dobré předpoklady. V kreativním průmyslu ve městě pracuje 5,6 procenta lidí. Průměr Evropské unie činí 3,2 procenta. Na špici jsou naopak Amsterodam (sedm procent) a Helsinky (6,5 procenta).
     Kreativní centrum má propojovat talentované lidi z uměleckých a spřízněných oborů a má zabránit jejich odlivu mimo město. "Centrum může přilákat do města nový druh investorů napojených na kreativní průmysl, a nabídnout tak lidem nová pracovní místa a uplatnění," uvedl v tiskové zprávě primátor Roman Onderka (ČSSD). Centrum má být zároveň otevřené veřejnosti, má tam fungovat galerie, klub, kavárna, restaurace i sály pro pořádání přednášek, festivalů či dílen.
     Studie týkající se centra a kreativního průmyslu v Brně začne vznikat v prosinci. Hotová má být do konce února 2013.
0 komentářů
přidat komentář

Související články