Praha - Ve věku 82 let zemřel 2. dubna Jiří Ševčík, teoretik, kurátor současného umění a také dlouholetý pedagog Akademie výtvar- ných umění v Praze. ČTK to dnes řekla Petra Švecová z oddělení komunikace AVU. Spolu se svou ženou Janou svými názory a pohledy zásadně ovlivňovali české kulturní prostředí. Do povědomí širší veřejnosti se díky nim dostali mnozí umělci, v 80. letech třeba do té doby neznámé malířky sestry Válovy.
Jiří Ševčík se narodil v roce 1940 v Pardubicích. Kromě teorie a kritiky umění se nejprve zabýval architekturou – v 60. letech působil jako redaktor časopisu Architektura a následně, až do roku 1989, jako vědecký pracovník Fakulty architektury ČVUT. V té době byl autorem řady překladů a samizdatů.
V 80. letech 20. století pak svůj zájem spolu s manželkou Janou rozšířili o další umělecké obory, především soudobou malbu. Důležité pro ně bylo setkání se sestrami Válovými na Kladně. Výstava, kterou jim v roce 1983 v Chebu připravili, manželům Ševčíkovým započala jejich kurátorskou dráhu. Podporovali také třeba umělce z okruhu skupiny Tvrdohlavých v jejich na svou dobu nekonvenční tvorbě. Od počátku 80. let publikovali manželé Ševčíkovi mnoho textů, které českému publiku představily termín postmoderny.
Po roce 1989 se manželé Ševčíkovi stali známou kurátorskou a teoretickou dvojicí, propagovali české umění i v zahraničí uspořádáním mnoha výstav českých umělců v Německu nebo Francii. Pozice manželů Ševčíkových se v 90. letech na české scéně ještě více utvrdila i díky funkcím, které zastávali.
Ševčík byl od roku 1990 hlavním kurátorem Galerie hlavního města Prahy, od roku 1991 také spolupracoval s první soukromou výstavní institucí, Galerií MXM, která se na krátký čas své existence stala centrem kulturního života v Praze.
Ševčík působil řadu let jako pedagog na AVU, od roku 1995 do roku 2013, kdy byl členem Katedry pro teorii a dějiny umění, prorektorem a vedoucím Vědecko-výzkumného pracoviště AVU, které v roce 1997 založil. Cílem centra byl výzkum nedávné historie dějin umění, Jiří Ševčík se tak snažil zaplnit mezery, které v tuzemsku mělo studium dějin umění po roce 1948. Jedním z prvních výstupů badatelského okruhu byla antologie textů České umění 1938–1989, následovala antologie textů České umění 1980–2010 a kniha textů o architektuře Česká a slovenská architektura 1971–2011.
Jiří Ševčík byl nositelem Rakouského čestného kříže pro vědu a umění a v roce 2018 byl spolu se svou ženou oceněn za celoživotní přínos k rozvoji české kultury Cenou ministerstva kultury.