Ústečtí zastupitelé se v pátek sejdou kvůli demolici budovy Schichtových závodů

Vložil
ČTK
15.02.2023 06:55
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - V části historicky cenné správní budovy Schichtových závodů v Ústí nad Labem, která je dnes součástí ústecké Setuzy, začaly přípravy na demolici. Také kvůli tomu se v pátek mimořádně sejdou ústečtí zastupitelé. Historik, senátor a opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO Ústí) navrhl, aby město správní budovu odkoupilo a za pomoci dotace opravilo. Náměstkyně pro majetek Věra Nechybová (nez.) ČTK řekla, že město jedná o dalším postupu s ministerstvem kultury.


Demolicí se zabývá stavební úřad, který podle Nechybové o plánovaném postupu město neinformoval. "Povolení k demolici objektu, který je velmi zdevastovaný, vybrakovaný a ve špatném technickém stavu, se však týká jeho spodní části. Způsob záchrany cennější horní části budovy je na majiteli," uvedla náměstkyně. Řekla, že ačkoli náklady na případnou rekonstrukci budovy jsou pro město příliš vysoké, vedení i tak hledá řešení na její záchranu. "Zaslali jsme dopis ministrovi kultury s návrhem možnosti využití a s výzvou, aby se připojil k úsilí o záchranu budovy prostřednictvím státních a možná i evropských prostředků," doplnila Nechybová. Podle ní by mohlo v budově vzniknout třeba muzeum průmyslové revoluce Severních Čech.

"Ten dům je památkou na zlatou éru Ústí nad Labem, kdy tu uvědomělí podnikatelé budovali svá impéria. Schichtovy závody byly největším drogisticko-potravinářským podnikem v Evropě a když v roce 1929 majitelé spoluzakládali Unilever, centrála pro střední a východní Evropu byla právě zde," přiblížil historii areálu Krsek. "Myslel jsem, že tuhle primitivní éru, kdy jenom bouráme, máme v Ústí už za sebou. Tohle je barbarství," dodal.

S výzvou se na vedení města dopisem obrátili také bývalí ústečtí primátoři Petr Gandalovič a Jan Kubata. Součaného primátora žádají o maximální úsilí o zachování budovy.

Schichtovy závody v Ústí nad Labem byly na přelomu 19. a 20. století největším podnikem svého druhu v Evropě. Po druhé světové válce byl majetek Schichtů v Československu znárodněn, avšak jméno zakladatele zůstalo v názvu firmy až do roku 1951. Ze Schichtových firem později vznikl národní podnik Severočeské tukové závody, dnešní Setuza.
0 komentářů
přidat komentář

Související články