Ústecký kraj se bude domáhat navrácení Fillovy síně právní cestou

Vložil
ČTK
02.11.2018 13:20
Praha

Peruc - Ústecký kraj se bude domáhat navrácení Pamětní síně Emila Filly na zámku v Peruci pomocí právníků. Majitelka měla opravené prostory předat kraji k užívání v létě, ale neudělala to. Umístění Fillových obrazů v Peruci podmiňuje darovací smlouva z 50. let minulého století, kraj má na síň věcné břemeno.


Na podzim 2015 získala zámek do vlastnictví Dominika Matušová a oznámila zástupcům kraje záměr památku opravit. Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku se uzavřela v červenci 2016. Majitelka se zavázala, že po rekonstrukci budovy předá prostory zpět do 30. června 2018.

"Do prostor nás majitelka odmítá pustit. Komunikace je velmi složitá, proto se rada rozhodla, že se věc bude řešit právní cestou," uvedla Dosedělová. Kraj může podat na vlastníka žalobu. Reakci Matušové se zatím ČTK nepodařilo získat.

Síň má provozovat Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která je příspěvkovou organizací kraje. Umístění děl kubistického malíře na Peruci je podmínkou darovací smlouvy z roku 1956. Manželka umělce Hana Fillová tehdy s touto podmínkou převedla na stát část rozsáhlého Fillova díla, vybavení ateliéru i letního bytu na zámku, kde malíř pobýval v letech 1945-1953.

Několik obrazů ze síně vystavuje v současnosti lounská galerie, další majetek je v depozitářích.

Před rokem 1989 zámek patřil ministerstvu kultury, poté ho vlastnila obec, která ho později prodala soukromému majiteli. Ústecký kraj nákup objektu zvažoval, ale neuskutečnil. Poté zámek získala Matušová. Za projektem obnovy objektu stojí Pavel Ondráček, majitel zámku a středověké krčmy Dětenice.
0 komentářů
přidat komentář