Úřad zahájil řízení k demolici vily, kde žil Antonín Novotný

Vložil
ČTK
10.04.2019 20:55
Praha


Praha - Stavební úřad Prahy 5 zahájil řízení k demolici prvorepublikové vily na pražských Malvazinkách, kde v minulosti žil komunistický prezident Antonín Novotný. ČTK to sdělila mluvčí radnice páté městské části Markéta Drešlová. Soukromý investor chce namísto vily postavit rodinný dům a dva bytové domy. Záměr kritizují místní obyvatelé.


"Ano, stavební úřad vede řízení o odstranění stavby na žádost žadatele. Má k tomu mimo jiné kladné závazné stanovisko odboru památkové péče magistrátu hlavního města. Z pohledu úřadu jde o zcela standardní správní řízení," potvrdila mluvčí. Vila z roku 1929 není památkově chráněná, ministerstvo žádost o ochranu v minulosti zamítlo.

Namísto vily chce společnost Na Loužku ve spolupráci s developerem Red Group postavit bytový projekt. Proti záměru protestují místní spolky Přátelé Malvazinek a Za zelené Malvazinky. Projekt podle nich představuje trojnásobné navýšení zastavěnosti oproti stávající vile a je na něm patrná snaha o maximální podlahovou plochu bez ohledu na okolí. Ve stejné ulici je v plánu další podobný projekt a nedaleko se počítá se zástavbou lokality Na Pláni, se kterou část místních rovněž nesouhlasí.

Spolky kritizují také fakt, že k záměru vydal kladné stanovisko územní výbor Prahy 5, přestože podle místních porušuje zásady městské části pro zástavbu v podobných vilových čtvrtích. Starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti) v minulosti uvedl, že samospráva nemá možnost, jak soukromému vlastníkovi zabránit v tom, aby nakládal se svým majetkem.

Vila v ulici Na Loužku byla po komunistickém převratu znárodněna a v 50. letech se do ní nastěhoval Antonín Novotný. Mezi lety 1957 a 1968, kdy zastával funkci československého prezidenta, v domě nežil, poté se tam vrátil. Po jeho smrti ve vile pobýval normalizační ministr zdravotnictví Jaroslav Prokopec.

Malvazinky a Košíře v Praze v 5 jsou dlouhodobě žádanou lokalitou pro bytovou výstavbu. To se často nelíbí místním obyvatelům, podle kterých moderní zástavba narušuje charakter čtvrtí a vzniká na úkor zeleně. V minulosti se objevila řada kontroverzních projektů v souvislosti s bývalým starostou Milanem Jančíkem (dříve ODS). Řada z nich zahrnovala transakce městské části s pozemky, kvůli kterým se o ex-starostu několikrát zajímala policie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články