Uherské Hradiště instaluje první objekt skanzenu Rochus na jaře

Vložil
ČTK
09.11.2011 22:40
Uherské Hradiště

Uherské Hradiště - Na jaře příštího roku bude zřejmě na okraji parku Rochus v Uherském Hradišti instalován první objekt budoucí autentické slovácké dědiny. Novinářům to dnes řekl starosta Květoslav Tichavský (ODS). Půjde o stodolu z obce Břestek, cenný doklad lidového stavitelství, kterou pracovníci Slováckého muzea rozebrali a uložili do skladu ve Starém Městě už letos v dubnu.

    Skanzen utvoří až stovka staveb, jeho budování je ale otázkou několika desetiletí. Náklady na úpravy celého parku jsou odhadovány až na půl miliardy korun, podstatnou část z této částky bude stát právě skanzen. Podle Tichavského půjde často o repliky staveb, neboť hliněné zdivo domků mnohdy už nepůjde přemístit. Architekti se proto nyní snaží pro budoucí stavbu kopií řadu stavení podrobně zaměřit a zmapovat.
    "Máme vytypované desítky objektů, které se nám ale mnohdy postupně rozpadají. Snažíme se zachránit především okenice, dveře a vybavení domů, abychom měli věci, které domu poté dají punc té doby. Chceme, aby skanzen byl ukázkou vývoje stavitelství na Slovácku. Věřím, že se nám to povede a že nám do té doby všechny domy nespadnou," poznamenal Tichavský.
    Kromě staveb bude také v příštím roce pokračovat ošetřování celého areálu. "Jen sečení přijde na statisícové částky. Chceme využívat ještě většího stáda ovcí a také začít pracovat na konkrétních projektech. Měl by tam být sad krajových odrůd, chystáme i paprskovou výsadbu alejí, která je stěžejním prvkem celého projektu. Připravujeme i botanickou zahradu, kam by měly být přeneseny typické rostliny Slovácka," dodal starosta.
    Někdejší vojenské cvičiště se postupně mění na kulturně-rekreační zónu od loňského podzimu. Kvůli výskytu vzácných rostlin je lokalita zařazena do soustavy Natura 2000. V plánu je vysázení alejí různých dřevin a rostlin i ovocných sadů, v parku vzniknou naučné stezky a odpočinkové i sportovní plochy. Počítá se také s ekologickou farmou.
    Expozici autentické slovácké dědiny doplní i luční a sadařský areál či ukázková vinice. Skanzen bude sloužit i pro prezentaci tradičních řemesel, zvyků a obyčejů se zaměřením především na vinařství a vinohradnictví, které má na Slovácku hluboké kořeny. Muzeum bude také místem konání folklorních programů.
0 komentářů
přidat komentář