SŽDC letos uvolní 29 mil. Kč na opravu nádraží ve Zlínském kraji

Vložil
ČTK
29.03.2018 12:25
Zlín

Zlín - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) letos uvolní na stavby nebo projektovou přípravu modernizace výpravních budov ve Zlínském kraji 29 milionů korun. Mezi největší připravované investice patří rekonstrukce nádraží v Uherském Brodě - Újezdci (stanice Újezdec u Luhačovic), Huštěnovicích na Uherskohradišťsku nebo Kunovicích - Loučce na Vsetínsku. Velká proměna čeká také stanice a zastávky na trati z Otrokovic do Vizovic na Zlínsku, a to v souvislosti s její chystanou modernizací a elektrizací, uvedla dnes SŽDC v tiskové zprávě.


Podle náměstka generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáše Drmoly počítá letos státní organizace se stavbou nebo zahájením projektové přípravy oprav u přibližně desítky nádraží ve Zlínském kraji. "Další rekonstrukce jsou součástí velkých projektů rekonstrukcí stanic či tratí. K nejvýznamnějším bezpochyby patří modernizace všech stanic a zastávek na trati z Otrokovic až po Vizovice. Kolegové z naší stavební správy chystají v následujících dvou letech také komplexní rekonstrukce Vsetína, Rožnova pod Radhoštěm a Bystřice pod Hostýnem," uvedl Drmola.

V případě připravované modernizace a elektrizace trati Otrokovice - Vizovice jsou v Otrokovicích navržena moderní nástupiště s podchodem, postavena bude i nová výpravní budova. Ve Zlíně vznikne nový dopravní terminál, který změní celý přednádražní prostor. Zahrnuje výpravní budovu, autobusové nádraží a parkovací stání. Dopravní terminál představuje investici několika partnerů. Stávající výpravní budova ustoupí modernizaci a vznikne zcela nová, propojená na navazující podchod a na nová nástupiště s výtahy. Rovněž Vizovice získají novou výpravní budovu s bezbariérovým přístupem na ostrovní nástupiště.

Správce nádraží plánuje v letošním roce opravu fasády budovy ve Starém Městě u Uherského Hradiště za téměř čtyři miliony korun. Nutný zásah podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové vyžaduje nádraží v Kunovicích-Loučce. Budově zůstane její původní ráz, odbouráno ale bude její patro. Nové bude dispoziční řešení vnitřních prostor, náklady dosáhnou 6,8 milionu korun. "Právě tato stavba je příkladem dobré spolupráce s obcí. Dráha zohlednila její připomínky k podobě přestavby nádražní budovy a obec na ně chce navázat vlastním projektem úpravy přednádraží včetně vybudování parkovacích míst a nové autobusové zastávky," uvedla Šubová.

Opravy se dočká také staniční budova v Huštěnovicích. Kompletní rekonstrukce za 9,7 milionu korun zahrnuje odbourání nevyužívaných přístaveb. Na bezmála 13 milionů korun přijde celková přestavba nádraží v Újezdci u Luhačovic, jejíž součástí bude i potřebný přesun dopravní technologie do nových prostor. Ve Slavičíně opraví nádražní budovu za 4,5 milionu korun.

SŽDC letos dále zahájí projektovou přípravu rekonstrukce výpravní budovy v Napajedlech na Zlínsku. Vedle rekonstrukce správa železnic zvažuje i její budoucí využití. Úpravy by mohly začít na přelomu let 2019 a 2020. Projektovat se začne také modernizace budovy v Hulíně na Kroměřížsku, kde cestující dlouhodobě volají zejména po nových veřejných toaletách.

Největší plánované opravy nádražních budov ve Zlínském kraji v letech 2018 a 2019:

Projektová příprava - předpoklad zahájení prací v roce 2019 či 2020:

Stanice mil. Kč
Napajedla 15,7
Hulín 1

Zdroj: SŽDC

Stanice mil. Kč
Újezdec u Luhačovic 12,5
Huštěnovice 9,7
Kunovice - Loučka 6,8
Slavičín 4,5
Staré Město u U. Hradiště 4
0 komentářů
přidat komentář