Šumperk chystá opravu domu kultury, vyžádá si desítky milionů

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
29.11.2017 16:15


Šumperk - Šumperská radnice chystá opravu tamního domu kultury, který koupila loni za 18 milionů korun od odborové organizace Kovo Pramet. Sídlo tamních kulturních akcí a především mezinárodního festivalu Blues Alive podle zástupců radnice rekonstrukci nutně potřebuje. Pokud to plány dovolí, uskutečnit by se měla v roce 2019. Bluesová přehlídka, která je označována za nejvýznamnější svého druhu ve střední Evropě, by však po dobu oprav měla podle pořadatelů zůstat ve městě.


"V tuto chvíli je zadaná základní studie, která by měla dispozičně řešit rekonstrukci a úpravu domu kultury. Pokud bude schválena, začne se projektovat. Projektování nevidíme dříve jak během roku 2018. Pokud by to vše dobře dopadlo, zahájení rekonstrukcí by mohlo začít v roce 2019, postihlo by to celou sezonu. V roce, kdy se s rekonstrukcí začne, si pořadatelé všech velkých akcí musejí poradit, kam s nimi," řekl ČTK starosta Šumperku Zdeněk Brož.

Chystaná rekonstrukce kulturního domu byla i tématem rozhovorů návštěvníků nedávného festivalu Blues Alive. Podle města se bude příští rok přehlídka vzhledem k plánům oprav určitě konat na stejném místě. Podle pořadatelů se nebude akce stěhovat z města ani v době, kdy se s opravami začne. "Příští ročník festivalu bude ve stejném termínu a na stejném místě. O přesunutí do nějakého jiného města určitě neuvažujeme. Chceme zůstat v Šumperku. Situaci budeme řešit, až nastane," řekl ČTK ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička.

Zástupci radnice odhadují, že rekonstrukce bude stát odhadem kolem 50 milionů korun. Podle starosty se rekonstrukce dotkne rozvodů, kanalizace, vody, ale i například klimatizace. "Dům kultury byl postaven na konci 70. let a od té doby nedošlo k nějakým velkým opravám," podotkl starosta.

Koupi objektu, ve kterém sídlí šumperský dům kultury, schválili zastupitelé loni v září. Jediné společenské centrum ve městě patřilo do té doby odborové organizaci Kovo Pramet. Pokud by ho město nekoupilo, hrozilo by, že by veškeré kulturní akce přišly o zázemí. Dosud však nejsou vyřešeny pozemky pod objektem, které vlastní stát. "Pozemky stále řešíme. Stát po nás totiž za ně chce šest milionů korun, tvrdí nám, že jeden metr čtverečný pod domem kultury stojí 1500 korun. My se tomu snažíme bránit, ale jsme neúspěšní," doplnil starosta.

Právě pozemky byly důvodem, proč se odboráři rozhodli objekt prodat. Také na ně stát tlačil, aby pozemek odkoupili za šest milionů korun a do doby odkoupení pozemku za něj platili nájem 600.000 korun ročně. Město odborářům bude koupi domu hradit ve splátkách po dobu deseti let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články