Stavbou roku Jihomoravského kraje je třeba polyfunkční dům

Zdroj
Filip Vrána
Vložil
ČTK
26.04.2018 18:05
Brno


Brno - Stavbou roku Jihomoravského kraje za loňský rok je například hotel na brněnském Automotodromu nebo polyfunkční dům v Bratislavské ulici v Brně. Soutěž tradičně vyhlašuje jihomoravský Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Soutěžilo se v sedmi kategoriích. Novinářům to dnes na stavebních veletrzích v Brně řekli zástupci svazu.


Hotel Grid na Automotodromu vyhrál v kategorii občanské vybavenosti, dům v Bratislavské mezi bytovými stavbami. Mezi průmyslovými stavbami porotu zaujalo nové technologické centrum v Černé Hoře na Blanensku. Nejlepší inženýrskou stavbou je úprava trati Břeclav - Znojmo, nejzdařilejší rekonstrukcí oprava historického objektu v Miroslavi. Mezi vodohospodářskými objekty zaujala nejvíce stavba na Palackého vrchu v Brně.

Odborníci udělili i zvláštní ceny. Získala ji například novostavba vinařské stodoly, což je rozsáhlý komplex ve Valticích. Cenu časopisu Stavebnictví získala obnova kaple sv. Floriána v Bzenci na Hodonínsku, kterou začátkem května čeká svěcení.

Původní kaple byla na Starém hradě postavena v roce 1703. Jejím zakladatelem byl podle webu www.starybzenec.cz hrabě Erdman Pruskovský z Pruskova, který dal kapli postavit na místě původního gotického hradu. Kaple byla v barokním slohu. V roce 1915 do svatyně uhodil blesk a památka musela být obnovena. Katastrofou pak byl konec druhé světové války. Ustupující německá vojska objekt 18. dubna 1945 podminovala a zničila. Cílem bylo zabránit jeho využití jako pozorovacího stanoviště a zároveň význačného orientačního bodu v okolí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články