Stavba budov Ostravské univerzity má mírné zpoždění a bude dražší

Vložil
ČTK
07.10.2020 20:35
Ostrava

Ostrava – Výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity v blízkosti výstaviště Černá louka v centru města má zhruba tříměsíční zpoždění. Důvodem bylo nutné odstranění dekontaminované zeminy, které miliardovou stavbu prodraží zhruba o 80 milionů korun. Podobný problém město muselo řešit i během nynější rekonstrukce bývalých městských jatek, které se proměňují na galerii moderního umění. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).


"Po předání stavby jsme velmi brzy na základě průzkumů, které se vždy musí provádět při těch samotných pracích, zjistili, že v území se nachází kontaminovaná zemina, která obsahuje velké množství uhlí," uvedla Bajgarová. Likvidace takové zeminy je finančně nákladnější, než byly původní předpoklady.

"Stavba proto byla částečně zbrzděna na určitou dobu, stavební práce už se ale znovu rozjely a postupně stahujeme ten časový skluz, ke kterému jsme došli. Jedná se ale o velkou plochu, takže došlo celkově na té miliardové stavbě k nárůstu o zhruba 80 milionů korun," řekla Bajgarová. Dodala, že o náklady na toto navýšení se ve zhruba stejné výši podělí město s univerzitou.

"Změna byla schválena poskytovatelem dotace, to znamená, že Ostravská univerzita by neměla být ohrožena tím, že by o dotaci přišla. To v žádném případě ne, došlo tam k časovému prodlení o tři měsíce," doplnila náměstkyně. Podle nynějších předpokladů by tak stavba měla být hotová v dubnu roku 2022. "Byly tam časové rezervy, takže to nezpůsobuje problém s otevřením," podotkla Bajgarová.

Na obdobný problém město narazilo i během přestavby městských jatek. "Problematika kontaminované zeminy se nám objevuje na řadě staveb nejenom města, ale i soukromých investorů. Na stavbách, kde máme plochy volné, proto provádíme intenzivnější průzkumy," řekla Bajgarová. V příštím roce chce město zahájit například výstavbu parkovacího domu před Městskou nemocnicí Ostrava a tak tam v současnosti nechává provést doplňkové průzkumy. "Nelze podchytit úplně vše. Pokud je to pod budovou, tak některé věci můžeme zjistit skutečně až když se ten prostor vyčistí," doplnila náměstkyně.

Dva nové univerzitní objekty budou novým zázemím pro sportovní aktivity i umělecké obory. Součástí budou podzemní garáže, které buduje město.

V místě vnikne nová Fakulta umění, jejíž součástí budou výstavní prostory, komorní sál pro téměř 250 posluchačů nebo ateliér a výzkumná laboratoř pro muzikoterapii. V další části bude zázemí pro sport. Univerzita jako jediná v ČR dosud neměla vlastní sportoviště, která navíc budou propojena s vědeckou laboratoří. V Ostravě by tak po dostavbě mělo být nejmodernějšímu vědecké zázemí pro studium lidského pohybu ve střední Evropě.

Peníze na stavby získala univerzita z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v rámci projektu Restart, který má pomoci zahájit změny v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji.
0 komentářů
přidat komentář

Související články