Startuje projekt, který dětem ukáže tajemný svět energeticky šetrného stavebnictví
Zdroj Centrum pasivního domu
Vložil Tisková zpráva
02.08.2014 09:20
Jak se staví energeticky šetrný dům? Proč je tak důležitý tvar domu a to, jak je natočený ke světovým stranám? A jak se dá větrat od rána do večera, aniž by z domu utíkalo teplo? Na všechny tyto otázky díky novému projektu Centra pasivního domu získají odpovědi děti ze základních škol po celé České republice. V srpnu totiž odstartoval nový vzdělávací projekt „Bydleme zdravě – půjde to hravě!“.
Projekt „Bydleme zdravě – půjde to hravě“ je akcí Centra pasivního domu, která má za cíl ukázat malým školákům ze 4. – 6 tříd základních škol a také jejich rodičům a učitelům, jak fungují energeticky šetrné domy a proč jsou ohleduplné k lidskému zdraví i přírodě. Projekt potrvá téměř dva roky, začal nyní srpnu a končit bude v dubnu 2016. Podpořen je grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Za tu dobu má v plánu hravou formou poodhalit tisícovkám dětí i dospělých tajemný svět toho, jak se dnes staví zdravé domy.
Postavit skutečně dobrý dům není nic jednoduchého. Výběr pozemku, šikovných odborníků, kteří vám poradí, jak na to, volba vhodných materiálů, spousta kontrolování a práce. „Náš nový projekt má jeden hlavní cíl. A to zábavně a interaktivně ukázat české veřejnosti, že energeticky šetrné domy nejsou nikterak složité, ba naopak – jejich základní principy jsou tak prosté, že na ně přijdou i malé děti. Stačí jim jen ukázat cestu, na jejímž konci objeví řešení,“ vysvětluje Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu.
Hlavním výukovým nástrojem projektu se stane tzv. experimentárium – interaktivní výstava, která je tvořena celkem 11 stanovišti a rozkládá na ploše zhruba 200 m2. Experimentárium je založeno na touze dětí i dospělých zkoumat, hledat a hrát si – každé stanoviště je proto zároveň interaktivní. Návštěvníci nejen čtou, ale také skládají, měří, roztáčejí a posouvají prvky, pumpují a váží.
Celá interaktivní výstava ukazuje malým i velkým, co je důležité při stavbě domu s ohledem na jeho energetickou šetrnost. Základním principem, který výstava využívá, je hra na projektování vysněného domu. Návštěvníci se při tom dovědí, jak se v pasivním domě větrá třeba v zimě, když se jim nechce otevřít okno. Zkusí si co nejrychleji zaizolovat dům, vyskládat rám okna, anebo zastřílet na dům plný tepelných mostů. K nalezení správného řešení budou muset přiložit ruku k dílu, přemýšlet a hrát si. Zjistí tak, že zdánlivě složité věci jsou velmi jednoduché, když se ví, jak na to.
Výstava vyjede do 40 základních škol po celé České republice, kde bude bavit a vzdělávat 3 tisíce dětí ve věku 9 – 12 let. Celou výstavou, tedy stavbou vysněného zdravého domu, děti provede dvojice proškolených animátorů. Na jednotlivých stanovištích budou společně vyplňovat pracovní listy, zahrají si zábavnou hru o tom, jak se staví pasivní dům a hru si pak, společně s informačními listy pro rodiče, navíc odnesou domu. Několik měsíců navíc bude vzdělávací experimentárium k vidění široké veřejnosti i ve velkých science centrech po celé České republice.
Program Fond pro NNO podporuje projekt „Bydleme zdravě – půjde to hravě!“.
Centrum pasivního domu (CPD) je neziskovou organizací, která vznikla za účelem podpory a propagace standardu pasivního domu a zajištění kvality pasivních domů. Členy sdružení jsou architekti, projektanti, stavební firmy, výrobci stavebních materiálů a prvků a další odborníci se zájmem o pasivní domy. Sdružení CPD tak představuje nejrozsáhlejší odbornou platformu v České republice, která aktivně podněcuje, spoluvytváří a moderuje odbornou diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu napříč expertní i laickou veřejnosti, nevyjímaje českou politickou reprezentaci.
Program „Fond pro nestátní neziskové organizace“, jež je financován z EHP fondů 2009-2014, se zaměřuje na podporu nestátních neziskových organizací prosazujících veřejný zájem. Hlavním cílem programu je posílení rozvoje občanské společnosti a zvýšení příspěvku k sociální spravedlnosti, demokracii a udržitelnému rozvoji. Program se konkrétně zaměřuje na podporu demokracie, lidských práv a genderové rovnosti a na posilování kapacit nestátních neziskových organizací stejně jako na specifické potřeby minoritních skupin, včetně Romů. Program se také zaměřuje na ochranu životního prostředí a klimatické změny.