Praha - Krajský soud v Brně neshledal žádné procesní pochybení na straně Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) když zrušil výběrové řízení ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na digitalizované stavební řízení. ÚOHS to dnes sdělil na svých webových stránkách. Podle rozhodnutí soudu společnost System Servis, která zakázku napadla, byla oprávněná podat návrh, přestože to MMR zpochybňovalo. MMR také podle rozhodnutí nastavilo nejasné podmínky využití softwaru a nestanovilo pevné termíny, což dodavatelům ztížilo posouzení svých možností. To, že ministerstvo nezahájilo zadávací řízení s dostatečným předstihem, pak podle soudu dokazovalo časovou tíseň.
Rozhodnutí potvrzené soudem se týká otevřeného výběrového řízení s názvem Zajištění digitalizace stavebního řízení, které MMR vyhlásilo v březnu 2023. Firma System Servis, která podnět k ÚOHS podala, měla k tendru řadu námitek. Tuto firmu často bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který nechal zakázku na systémy vypsat, označoval za 'dodavatele tiskáren' a upozorňoval, že se soutěže ani neúčastnila.
Podle soudu ale jde o osobu s aktivní procesní legitimací k podání návrhu na zahájení řízení, protože lze dovodit alespoň její 'teoretickou možnost získat veřejnou zakázku a podílet se na jejím plnění'. "Předmět podnikání navrhovatele věcně odpovídá předmětu plnění veřejné zakázky. Nadto je navrhovatel etablovaným IT dodavatelem s řadou referencí. Subjektivní pohled žalobce, který navrhovatele nepovažuje za 'relevantního dodavatele', je za tohoto stavu předčasný," uvedl ÚOHS.
Dodavatelé žádající o zakázku také podle soudu neměly k dispozici některé konkrétní informace nutné pro její zpracování. MMR například nestanovilo konkrétní termíny pro dodání a firmám tak nebylo zřejmé, jak plnit závazné termíny stanovené harmonogramem. Zároveň si resort také podmínil určit zda software využívaný dodavateli může být na zakázku používán. O tom ale mohl zájemce o zakázku informovat až po uzavření smlouvy. Pro dodavatele se přitom podle ÚOHS jednalo o klíčové kritérium. MMR potom odmítalo i přes podněty dodavatelů podmínku odstranit.
Soud si také povšiml, že termíny harmonogramu jsou obzvláště krátké a poměrně zřetelně ukazují na časovou tíseň, kterému MMR dodavatele vystavilo. Podle ÚOHS to tak bylo patrně z důvodu, že se mu nepodařilo zadávací řízení zahájit s dostatečným předstihem. Zahájení zadávacího řízení na zakázku se uskutečnilo v roce roce 2023, přestože MMR byla potřeba zavedení nového informačního systému známá alespoň od roku 2021. Tehdy MMR pod vedením Kláry Dostálové (ANO) zadalo zakázku na zavedení systémů digitalizace stavebního řízení. Tu ale Bartoš zrušil a nechal vypsat zakázku novou.
Některé firmy se pak kvůli podmínkám v zakázce podle ÚOHS a soudu nechtěly soutěže zúčastnit. Úřad si nechal udělat průzkum mezi 23 dodavateli z daného odvětví a ty mu to potvrdily. Soud pak tento vzorek uznal za 'dostatečně rozmanitý'.
Právě ve středu se bude vláda zabývat otázkou, jak dál postupovat v digitalizaci stavebního řízení. Na základě analýzy ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by měla rozhodnout, zda pokračovat ve vývoji nynějšího systému, nebo začít od začátku včetně zadání nové soutěže na dodavatele. Kupka má na starost koordinaci digitalizace stavebního řízení poté, co premiér Petr Fiala (ODS) navrhl odvolání Bartoše kvůli problémům systému. Piráti poté kvůli tomu odešli z vlády.
V analýze má Kupka vládě představit pro a proti obou možností dalšího postupu. S novým ministrem pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem (za STAN) také pracuje na legislativní změně umožňující současně používat původní a nový systém stavebního řízení.
"Cílem Pirátů v opozici je digitalizaci dotáhnout, nikoliv začít znovu a hodit problém na další vládu. Pokud by vláda všechno hodila do koše, musela by to fakticky řešit až další vláda a digitalizace stavebního řízení by byla spuštěna nejdříve v roce 2028, což je pro nás nepřijatelné. Proto prosazujeme tzv. částečný bypass, tj. možnost využívat nový celostátní systém po dočasnou dobu společně se stávajícími systémy. Stavební dokumentace by tak zůstala v digitální podobě - místo složitého a pomalého předávání jednoho výtisku dokumentace mezi několika úřady bude jeden sdílený soubor," sdělil dnes večer ČTK v tiskové zprávě předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který se na dané téma zúčastnil jednání s ministry Kupkou a Kulhánkem a zástupci poslaneckých klubů.