Slovanská epopej by měla být v Moravském Krumlově k vidění v červenci

Vložil
ČTK
14.06.2021 19:10
Moravský Krumlov


Moravský Krumlov – Slovanská epopej Alfonse Muchy by mohla být na zámku v Moravském Krumlově k vidění už v červenci. ČTK to dnes řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Smlouvu o zápůjčce díla schválilo dnes vedení Prahy. Podle Třetiny se uskuteční převoz rozměrných pláten natřikrát nejpozději do čtyř týdnů. Moravskokrumlovští zastupitelé zapůjčení dnes odpoledne schválili, řekl ČTK před 18:00 Třetina, totéž musí ještě udělat pražští zastupitelé. Moravský Krumlov upravil pro epopej zámek za 58 milionů korun.


Radní Prahy dnes doporučili zastupitelstvu schválit smlouvu o zápůjčce, podle Třetiny bude zastupitelstvo hlavního města rozhodovat ve čtvrtek. "Až se vše poschvaluje, může nastat stěhování. Řešit to bude stěhovací firma. My už máme prostory připravené a nachystané," uvedl Třetina.

Převoz nebude najednou. "Bude to tak natřikrát, ale není to horizont měsíce, ale dvou až tří týdnů, maximálně čtyř. Chceme mít epopej co nejrychleji," uvedl starosta. Město zajišťovalo pro epopej vhodné podmínky, proto upravilo zámek za 58 milionů, což byla podmínka pro zápůjčku. Z toho 43 milionů pokryla dotace od státu, deset milionů dal kraj a zbytek město. Na zámku bude podle starosty fungovat objednávkový systém a standardní podmínky pro návštěvu galerií. Výši vstupného zatím Třetina neuvedl.

Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře.

Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Odtud je někdejší vedení Prahy nechalo před více než deseti lety odvézt, což tehdy radní zdůvodnili špatným stavem moravskokrumlovského zámku, který díla ohrožoval. Poté byla střídavě ve Veletržním paláci v Praze, v depozitáři nebo zapůjčena do ciziny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články