Skupina J&T plánuje v Praze výstavbu mrakodrapů o 42 patrech

Vložil
ČTK
11.03.2007 20:10
Praha

Praha - Skupina J&T plánuje v Praze v Holešovicích výstavbu mrakodrapů o 42 patrech. Nejvyšší je nyní v Praze budova bývalého Českého rozhlasu, která měří 109 metrů. Nové mrakodrapy by ji měly překonat o desítky metrů. Ve svém pondělním vydání o tom informuje týdeník Euro.

    Podle architekta Víta Másla, který s J&T na holešovických plánech spolupracuje, v  Česku přetrvává fobie z výškových budov. Pokud nemá být město zakonzervované, musí se otevřít moderní architektuře a k té výškové budovy patří. Město je podle něj živý organismus, jestliže se nebude vyvíjet, zakrní a stane se provinčním.
    Proti výstavbě mrakodrapů v Praze je Miloš Solař z Národního památkového ústavu. Forma mrakodrapu je podle něho tak výrazná, že vtiskne místu nepřehlédnutelnou novou identitu. Otázkou podle něj je, zda právě tohle Praha, která má svou vlastní jedinečnou a nezaměnitelnou totožnost, potřebuje. Solař dále poukazuje na to, že dochovaná tvář historického jádra české metropole je zavedenou obchodní značkou nevyčíslitelné hodnoty. „Když ji vyměníme za mrakodrapy, hrozí, že se propadne do polohy tuctového velkoměsta postaveného po druhé světové válce,“ dodal.
    Pozemky bývalé Tesly v Holešovicích, na kterých Máslo pražské mrakodrapy kreslí, vydražila skupina J&T před dvěma lety z konkurzní podstaty. S heslem, že development je o vizích, naplánovala firma v areálu bývalého průmyslového podniku pět budov, z toho dvě výškové. Zatím je hotová studie zástavby ve třech variantách. Přízemní alternativa se spokojila s 20 patry, kompromisní návrh zahrnuje 33 pater a extrémní varianta počítá se 42 podlažími.
    Celý záměr Tower City Holešovice zahrnuje sto tisíc metrů čtverečních nových administrativních, obchodních a rezidenčních ploch. Jejich poměr se vyvine podle aktuální poptávky trhu. Nicméně developer počítá s tím, že minimálně třetinu projektu by měly tvořit byty, což obnáší zhruba tři sta rezidencí.
    Stavět se ale hned tak nezačne. Jen změna územního plánu bude trvat přibližně dva roky. Zda projekt za zhruba čtyři miliardy korun zbrzdí, podobně jako v případě ECM na Pankráci, protesty odpůrců výšek, se teprve uvidí. Spor o dvě třicetipatrové věže ve tvaru V na Pankráci, které mají být vysoké 104 metrů stejně jako bývalé sídlo Motokovu se vede již od roku 1999.
11 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
proc?
ja
12.03.07 01:01
Souhlasím
Martin Zezula
12.03.07 12:33
:-)
warrior
12.03.07 02:04
Také souhlasím...
Asmodeus
12.03.07 09:24
panoráma z Hradu
David Teplý
13.03.07 10:18
zobrazit všechny komentáře

Související články