Praha - Česká republika ztrácí svůj někdejší vysoký kredit, který měla u světového výboru UNESCO. Je to zejména z důvodů průtahů v plnění závazků v případě Českého Krumlova a pro aktuální postoj ministerstva kultury, který je v rozporu s vlastním posláním a závazkem ČR odstranit točnu z českokrumlovské zámecké zahrady. Na dnešním setkání u příležitosti předávání titulu Historické město roku na Pražském hradě to uvedl prezident Českého národního komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) Václav Girsa.
Český národní komitét ICOMOS se vyjadřuje ke všem nominačním návrhům na seznam UNESCO. Nemovitých památek má ČR zapsáno 12. "Nyní je na seznamu čekatelů, na takzvaném indikativním seznamu pro zápis, 15 lokalit, jen v loňském roce byly předloženy další dva návrhy. Naposledy jsme uspěli v roce 2003 s Třebíčí - tedy před 16 lety," připomněl Girsa. Jedním z důvodů, proč nové zápisy nepřibývají, je podle něj kromě toho, že výbor UNESCO se v poslední době hodně věnuje památkám třetího světa, také to, jak příslušný stát respektuje závazky ke kulturnímu dědictví u už zapsaných památek.
"Zdůrazňuji, že se jedná o závazky, které jsme přijali vstřícně my sami a zcela dobrovolně. Nic takového, jak bohužel často slýcháme - že nám UNESCO cosi povýšenecky nařizuje. Je to prvořadě naše věc, náš zájem, my sami jsme o to usilovali, my sami jsme to tak přeci chtěli, my sami jsme si to tak přáli," uvedl.
Aktuální postoj ministerstva kultury je podle Girsy v rozporu s vlastním posláním a závazkem ČR přemístit nevhodný objekt točny z prostoru unikátní českokrumlovské zámecké zahrady. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) v únoru uvedl, že otáčivé hlediště zůstane v barokní zahradě českokrumlovského zámku. Mnozí ministři před ním byli naopak pro umístění točny mimo zahradu.
Areál zámku a zahrada v Českém Krumlově jsou na seznamu UNESCO od roku 1992, od zápisu ale zaznívá kritika umístění točny v historické zahradě. Letitý spor chce nyní česká strana vyřešit architektonickou soutěží na novou podobu točny, v zahradě ji chce ale kvůli tradici a oblibě u diváků ponechat.
Podle Girsy se ČR loni také neocitla v dobrém světle "po arogantním pomíjení korespondence s UNESCO ze strany minulého vedení Prahy, které nijak nepřispělo k řešení projednávaných otázek péče o tuto významnou světovou lokalitu"."Jistě pochopíte, že je proto obtížné novým nominacím zajistit věrohodnost, když ČR ani u lokalit na Seznamu světového dědictví již zapsaných nenaplňuje příslušná rozhodnutí Výboru pro světové dědictví," řekl Girsa.