Rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách bude v říjnu

Vložil
ČTK
05.08.2019 16:05
Hradec Králové

Hradec Králové - Rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách za 4,7 milionu korun včetně DPH otevře v říjnu. Jde o jednu ze čtyř nových rozhleden, které vzniknou v Královéhradeckém kraji a jsou součástí projektu na obnovu hřebenové trasy v česko-polském pohraničí s finanční podporou EU. ČTK to dnes sdělili zástupci hejtmanství. Výstavba rozhledny na Velké Deštné, nejvyššího vrcholu Orlických hor, začala na podzim a v porovnání s ostatními plánovanými rozhlednami je nejdále.


"Stavba nyní vzniká v sídle stavební firmy, poté bude převezena na místo a postavena na již vybetonovaných základech," uvedl sekretář Euroregionu Glacensis Jaroslav Štefek.

Zbývající tři rozhledny z projektu na území Královéhradeckého kraje by měly vzniknout nad Novým Hrádkem na Náchodsku, u Olešnice v Orlických horách a ve Vysoké Srbské. Stavby jsou v různém stadiu příprav a rozpracování. "Začátkem příštího roku by měla následovat rozhledna v Olešnici v Orlických horách a ve Vysoké Srbské," uvedl Štefek.

Stavby u Olešnice a Vysoké Srbské mají hotové základy, v obou případech je předpokládaný termín otevření na začátku roku 2020. Poslední bude rozhledna u Nového Hrádku, která by měla vzniknout z tubusu bývalé větrné elektrárny. Radnice musí po neúspěšné soutěži přepracovat projektovou dokumentaci. Novou soutěž na stavební firmu by chtěla mít do konce roku, a pokud půjde vše podle plánu, tak v druhé polovině příštího roku ji zpřístupnit veřejnosti.

Vybudování čtyř rozhleden v Královéhradeckém kraji spadá do projektu Česko-polská hřebenovka - východní část, jehož nositelem je Euroregion Glacensis sdružující města a obce na české a polské straně. Cílem projektu je oživit česko-polské pomezí a podpořit cestovní ruch. V hradeckém kraji v rámci projektu vznikly už rozhledny Čáp, Na Signálu a Žernov v Kladském pomezí nebo Eliška u Trutnova. Nestaví se ale jen rozhledny, plánují se také infocentra v Novém Hrádku a v Neratově u vznikajícího mostu, který propojí český a polský břeh Divoké Orlice. Most v Neratově by měl stát ještě letos. Projekt v pohraničí přibližně mezi Ještědem a Pradědem počítá s vybudováním 11 rozhleden a také s novým značením hřebenové trasy.

"Královéhradecký kraj, jako jeden z celkem 18 partnerů, zajišťuje značení trasy na svém území. Hřebenovka prochází převážně právě po něm. Samotné značkování provedou členové Klubu českých turistů. Královéhradecký kraj se také zavázal zpracovat mapové podklady celého území zapojeného do projektu, tedy i území ostatních krajů a části Dolnoslezského vojvodství," uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Celkový rozpočet projektu, který by měl být dokončen v roce 2020, je přes 3,5 milionu eur, tedy zhruba 90 milionů korun. Z toho 85 procent nákladů pokryje dotace z česko-polského programu Interreg, pět procent nákladů českých partnerů dotace ze státního rozpočtu ČR.
0 komentářů
přidat komentář

Související články