reSITE uvádí WIN-WIN: kdopak by se bál PPP projektů?
Vložil Tisková zpráva
16.03.2016 12:15
WIN-WIN, partnerství veřejného a soukromého sektoru ve 21. století Kde: Sál Panorama, 1. patro, Kongresové centrum Praha, 5. května 65, Praha 4 Kdy: 17. března od 12:30 do 19:00
Rozvoj měst napříč střední a východní Evropou stojí na křižovatce. Je nevyšší čas přehodnotit, jak do budoucna stavět naše města. reSITE zásadně přispěje do debaty obsáhlou konferencí „WIN-WIN, partnerství veřejného a soukromého sektoru ve 21. století,” kterou pořádá ve čtvrtek 17. března 2016 od 12:30 do 19:00 hodin v rámci paralelního programu Evropského Habitatu. Osmnáct expertů z Francie, USA, Nizozemska a České republiky se sejde u jednoho stolu, aby poukázali na výzvy a úskalí partnerství soukromého a veřejného sektoru (PPP), představili úspěšné projekty z ciziny a vytipovali vhodnou lokalitu pro pilotní projekt. Že to u nás nelze? Přijďte se přesvědčit, že ano.
Že to nelze? Ručíme za to, že ano!
Můžeme zlepšit vztahy mezi veřejným, soukromým a občanským sektorem, když uvážíme, jak jsou v tomto regionu vyhrocené? Jak mohou městské samosprávy podporovat občanské a soukromé snahy, místo aby je brzdily? Jakým způsobem lze využít partnerství veřejného a privátního sektoru pro vyvážený, udržitelný a ekonomicky životaschopný rozvoj městského veřejného prostoru, bydlení a infrastruktury?
Na paralelní konferenci WIN-WIN se zaměříme na výzvy spojené s partnerstvím privátního a veřejného sektoru (PPP) a budeme hledat nové formy investičních nástrojů schopné přispět k udržitelnému městskému rozvoji. Vytýčíme příležitosti a úskalí PPP v Evropě i potenciální pilotní projekty pro Prahu a střední a východní Evropu s cílem projektovat přívětivější města pro budoucí generace. A zjistíme, že partnerství veřejného a soukromého sektoru tvoří více vrstev než jen finanční vztah. PPP propojuje lidi a nápady.
„Není třeba čekat 20 let, než veřejný sektor zrealizuje projekt, který nedosahuje ani úrovně mezinárodních standardů, ani neodpovídá proměnlivým potřebám města. Realizovat projekty můžeme téměř hned a čerpat při tom z pozitivních příkladů partnerství veřejného a soukromého sektoru, jež přinesly reálná zlepšení. Lze to už dnes či zítra,” komentuje Martin Barry, ředitel reSITE.
„PPP projekty umožňují městským samosprávám rozložit rizika mezi více partnerů, zapojit externí poradce a smluvně nastavit kvalitativní kritéria i podmínky zadání. Toto jsou body, v nichž projekty tažené čistě veřejným sektorem obvykle selhávají: povolávají nezkušené poradce, vytvářejí projekty nízké kvality a veškerá rizika jsou nesena daňovými poplatníky a občany. PPP může tato úskalí vyřešit.” Je PPP výhra?
První konferenční panel WIN-WIN bude mapovat výzvy a zjišťovat, jak lze zlepšit kontext zadávání PPP projektů. Jako hlavní mluvčí vystoupí francouzský architekt Bertrand Lemoine, ředitel výzkumu CNRS (Národního centra pro vědecký výzkum), jenž působil v letech 2010-2013 jako generální ředitel Mezinárodního ateliéru plánování pro projekt tzv. Velké Paříže. Do diskuse, k níž byla přizvána také radní Prahy 7 Lenka Burgerová, se připojí Abel Schumann z OECD, Jan Šulc ze společnosti Skanska Property a další hosté.
Co přitahuje a urychluje soukromé investice do rozsáhlých brownfieldů, obnovy zpustlých zón a dopravních infrastuktur? Ve druhém konferenčním bloku o ekonomických benefitech PPP promluví Shuprotim Bhaumik, partner HR&A Advisors z New Yorku, společnosti, která byla strategickým poradcem na projektu parku pod Brooklynským mostem. V současnosti vyvíjí strategii výstavby dostupného bydlení pro město Atlantu, radí s koncepcí územního plánu čínského města Čcheng-tu, vytváří plán revitalizace pro kentucké město Luisville a plán rozvoje pro jihokorejské Cheongju. Zkušenost pařížské aglomerace představí Nicolas Buchoud, prezident Cercle Grand Paris pro urdržitelné investice. Do debaty byl pozván také Marcel Babczynski, manažer infrastrukturního financování banky Erste.
O výhře pro všechny zúčastněné a úspěšných projektech promluví ve třetím bloku zakladatel a prezident CIVITAS z Denveru Mark Johnson, krajinný architekt a městský projektant s obsáhlým portfoliem realizací parků, veřejných prostranství a městských revitalizací napříč Spojenými státy, v Asii, Evropě a na Blízkém východě. Je podepsán pod projektem redevelopmentu letiště v Denveru, lodního terminálu North Embarcadero v San Diegu či muzejního parku v Miami, vždy se zřetelem k propojení sociálních a ekonomických hledisek s ohledem na životní prostředí. Do diskuse se zapojí Jaromír Hainc za Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy nebo Charlot Schans, která vede projekt New Europe - Cities in Transition v amsterdamském objektu Pakhuis de Zwijger. Dále nizozemský vyslanec pro urbanismus Nicolaas Beets a Martin Barry, ředitel reSITE, jenž designoval a stavebně řídil úpravy parků, nábřeží a náměstí v USA, Kanadě, Číně, Evropě nebo Saúdské Arábii.
Vstup na konferenci je volný na základě předchozí online registrace, která je nezbytná pro vstup do objektu. Buďte na místě s předstihem z důvodu bezpečnostní kontroly.
Paralelní konference je pořádána ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, Institutem plánování a rozvoje hl. města Prahy a Habitat OSN.