Jablonec nad Nisou - Renovace radnice v Jablonci nad Nisou pokračuje nejen zvenčí, ale i uvnitř historické budovy. Pracuje se na opravách fasády a také na obnově další ze zasedacích místností na jižní straně radnice. Restaurátoři se snaží co nejvíce ji přizpůsobit původní podobě radničního interiéru. Loni už podobnou obnovou prošla zasedací místnost 203. Do dvou let by se měl rekonstrukce dočkat i zasedací sál zastupitelstva, který leží mezi nimi. ČTK to dnes sělila mluvčí magistrátu Markéta Hozová.
Jablonecká radnice je významnou stavbou československé meziválečné architektury. Postavena byla v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera. Památkově chráněnou budovu město postupně obnovuje, za posledních šest let do ní investovalo přes 35 milionů korun. Město dává postupně opravit okna, fasádu i interiéry. Vstupní vestibul zdobí od letošního jara lucerny, které v něm dosud chyběly, protože na jejich výrobu při výstavbě budovy nezbyly peníze. Podle původních Winterových plánů je vyrobila specializovaná firma Houska & Douda.
Obnova druhé zasedací místnosti bude stát zhruba milion korun, což je dvakrát více než v případě první zasedačky. Zmizí nevzhledný umakart a dřevotříska, které místnost hyzdily v posledních desetiletích. Mění se elektroinstalace, vzduchotechnika i podlahy. Repasují se původní dřevěné prvky, které zůstaly ukryté pod umakartovým obložením. "Doplňují se i nové prvky, podle návrhů architekta Wintera, které nebyly, pravděpodobně z důvodu nedostatku finančních prostředků, nikdy realizovány," řekla Hozová. "Výrobu lustru podle původních návrhů jsme, stejně jako v případě svítidel ve vstupu, svěřili odborníkům z firmy Houska & Douda. Obecně se dá říci, že jsme opět vsadili na osvědčené restaurátory a místní řemeslníky," řekl ČTK tajemník úřadu Marek Řeháček. Náklady na renovaci prostoru zvýšila nejen výroba lustru, ale také velkých posuvných dveří, jimiž bude salonek propojen se zasedacím sálem zastupitelstva. Přestože se podoba místnosti vrátí do 30. let, nebudou chybět ani moderní technologie. "Vše ale zůstane skryto očím návštěvníka," dodal Řeháček.