Renesanční palác Helfštýna se dočká opravy a zastřešení
Zdroj Alena Horáková
Vložil ČTK
23.06.2016 16:00
Týn nad Bečvou (Přerovsko) - Renesanční palác hradu Helfštýn na Přerovsku by se měl po letech plánů dočkat rozsáhlé rekonstrukce včetně zastřešení. Palác na čtvrtém nádvoří hradu patří k největším renesančním stavbám v Česku, už tři roky je ale kvůli špatnému stavu veřejnosti nepřístupný. Cestu k jeho rekonstrukci mu nyní otevřela rozsáhlá dokumentace odborníků, která je podkladem pro stavební povolení. Náklady odhaduje Olomoucký kraj na 63 milionů korun. Rekonstrukci paláce měla krajská koalice ve svém programovém prohlášení.
Podle hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) by z celkových nákladů mohl kraj získat 47 milionů z evropských dotací, zbytek zaplatí kraj ze svého rozpočtu. "V letošním roce se počítá s přípravnými pracemi, v příštím roce s přesahem do roku 2018 by mělo začít samotné zastřešení," řekl dnes novinářům na Helfštýně ozbořil.
Pro stavební povolení byla nutná dokumentace, na které tým odborníků pracoval od roku 2013. Zahrnuje stavebně historické průzkumy a analýzu stavebních materiálů. Výsledkem je podle kastelána Jana Laura 3D vizualizace památky sestavená z 6500 snímků. K dokumentaci nedostupných míst použili odborníci drony. Výsledný koncept je přístupný i památkářům, jejichž požadavkem bylo, aby zastřešení nezměnilo siluetu hradu. "Podmínkou památkového ústavu bylo, aby zastřešení nebylo celoplošné a také to, aby střechy nepřevyšovaly původní objem objektu. Návrh proto řeší vložené plochy prosklených střech. Některé prostory zůstaly otevřené, některé jsou zastřešené," řekl architekt Miroslav Pospíšil.
Rekonstrukce paláce by měla zatraktivnit prohlídkovou trasu středověkého hradu. Lidé by se po opravách měli procházet po kovových ochozech v úrovni stropu prvního patra. "Palác je místem, kde historie Helfštýna začínala i končila. Jde o největší budovu komplexu hradu a zároveň poslední, která dosud nebyla rekonstruována. Snahou celé akce není jen zastřešení tohoto domu, ale celková sanace a restaurování samotného objektu," řekl dnes ČTK Lauro. Opravené prostory využije podle něj hrad například pro expozici uměleckého kovářství, uvažuje se i o obnově hradní kaple či lapidária.
Hrad, který patří mezi nejnavštěvovanější památky v kraji, se opravuje už řadu let. Kromě hradeb stavbaři nedávno opravili mosty a loni na podzim vstupní most klenoucí se přes hradní příkop. Museli ho rozebrat a na jeho místě vybudovat nový, investice přišla na jeden milion korun.