Zdroj
Petr Schreib
Vložil
ČTK
19.07.2018 20:30
Praha


zpět na článek
6 komentářů
Naší památkáří
JB
| 20.07.18 09:06
Takže památkáří mají, kromě několika generací rezignovaných a zprůměrovaných architektů, poprvé na rukou krev. Nepřišel čas, aby je někdo konečně trochu přišlápl? A nekomplikují náhodou výstavbu mnohem více památkáří, než oslunění?
Průměrná architektura
Tomáš Vích
| 20.07.18 10:44
Bude poučné vědět, jestli se vina ukáže na straně statika nebo stavitele, kteří za pevnost domu ručí. Ale památkáři??? Já proti dřevěným stropům nic nemám, naopak, zrovna z jednoho takového píšu, je to dotek historie a zbytek paměti, kterou je skvělé neztrácet. Že ale památkáři blokují vznik kvalitní architektury je krutá realita. Vzpomeňme, co si užil s památkáři Tančící dům nebo Sovovy mlýny, a že tu prakticky architektura neroste. Naopak, produkce v Karlíně nebo v rezervaci Palladium, Quadrio a Florentinum, to je dílo hlavní měrou magistrátního sboru expertů pro památkovou péči, který tvrdý průměr kryje a zastřešuje svými dobrozdáními. To ale se statikou nesouvisí, to je věc absence kritického myšlení, které dramaticky chybí dnes už i na školách architektury.
musíme se pokaždé na něco vymlouvat?
osina
| 20.07.18 03:59
Podle fotek v médiích spadly klenby. Klenba nesjede, pokud jí nepodhrabu patu, nepřipravím ji o příčně vázací prvky nebo na ni nepostavím něco příliš těžkého. Pokud se má na stavbě hrabat nad klenbou nebo někde okolo ní a úplně se neví, co tam je nebo si člověk není jist, je potřeba ji podskružit, to po tom smrťáku ve Vilémově chce každý mostař a lepší stavař (ten chce podpěry i u trámových stropů, pokud se s nimi má něco dít nebo se bude předělávat věnec/kovová táhla zavázaná do těch trámů). Na selskou úvahu tihle chlapi ani stavbyvedoucí fakt nepotřebují ani mě jako architekta, natož nějakého památkáře nebo kýho čerta. Čili hrabali kolem kleneb a stropů? Bylo podskruženo?
Že možná nestandardní postup... No dobře, ale tak proč jsou časopisy a konference plné příspěvků o vychytaných nestandardních řešeních a autoři jsou na ně náležitě pyšní? To měli zrovna kliku a nespadlo jim to? Prostě příliš mnoho otázek a bylo by lepší počkat, co zjistí policie. Mezitím můžeme jít na čundr za inspirací, abychom se necítili tak rezignovaní a průměrní, nebo vyrazit na sklenku něčeho dobrého.
Vážný precedens
Památkářka
| 23.07.18 10:23
Kauza s těžkým zraněním by neměla být zlehčována, natož zobecňována. Maximum zveřejněno zde: https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituc e/zpravy/36576-narodni-pamatkovy-ustav-odmita-neprijatelne-v yroky-primatorky-hl-m-prahy-krnacove. Trend likvidace zdravych historických domu v pamatkové rezervaci pokračuje, právě tento případ investora, vysoké školy, je alarmující.
Odpovědnost je dána zákonem - bez diskuze
Ing. Vít Janoušek
| 28.07.18 05:05
Co je to za ptákoviny? Za projekt odpovídá projektant. Za stavbu odpovídá stavebník. Za stavební dozor odpovídá stavební dozor. Stavební úřad má svoje úkoly. Paní primátorka Krnáčová se snaží omezit vliv památkové péče nehoráznými výroky, aby prosadila zájmy SARsu a Central Groupu. Z tohoto pohledu má zrovna tak svojí odpovědnost paní primátorka Krnáčová. Pokud by si plnila řádně svoje úkoly a nevěnovala se prosazování lobby Central Groupu, tak by se jí Praha nerozpadala pod rukama. Prahu nemůže vést osoba, které je Praha ukradená a vidí v ní jen zdroj prostředků pro Agrofert svého chlebodárce. Upřímně doufám, že tito Marťani z Prahy brzo odletí do jiní galaxie.
Je možno někde vidět projekt úprav v Mikulandské?
ap
| 29.07.18 11:51
Úpravy prý měly spočívat v "prolomeních" a "výřezech" na celou výšku budovy (viz závazné stanovisko OPP - uveřejnil NPÚ).

Vědecká rada generální ředitelky NPÚ k věci tehdy přijala závěr, že rozhodně podporuje využití areálu v Mikulandské pro technologickou budobu VŠUP, avšak, že odmítá míru intervence do budovy.

S tématem souvisí článek:
https://archiweb.cz/n/domaci/otevreny-dopis-ivana-kroupy-dek anovi-a-akademicke-obci-fa-cvut
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.