Radnice Prahy 10 má desítky připomínek k Metropolitnímu plánu

Vložil
ČTK
12.06.2018 14:30
Praha

Praha - Vedení Prahy 10 se nelíbí podoba více než dvacítky lokalit tak, jak ji navrhuje připravovaný nový pražský územní plán. Připomínky dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Připomínky k Metropolitnímu plánu budou moci radnice, lidé i firmy podávat od konce června do konce července. Plán, určující další podobu zástavby v metropoli, by měl začít platit od roku 2023.

Zástupcům radnice se nelíbí navrhovaná budoucí podoba řady míst včetně těch pro rozvoj městské části významných. Mezi ně patří například dnes zanedbané území Slatin a Bohdalce, kde by měla v budoucnu vzniknout nová čtvrť. Dalšími jsou průmyslová oblast v Malešicích, Trojmezí, Hagibor nebo okolí metra Strašnická, kde by podle návrhu Metropolitního plánu měla vzniknout až osmipatrová výstavba. S tím Praha 10 nesouhlasí. Další menší území pak radnice chce například přeřadit do kategorie parků.

Vedení městské části kategoricky odmítá nákladní překladiště, které Metropolitní plán stejně jako současný územní plán umísťuje do Malešic."Je to jedna ze zásadních připomínek, které k návrhu máme, stejně tak jako nesouhlasíme s návrhem dopravního propojení z mimoúrovňové křižovatky propojující oblast Slatin s Jižní spojkou přes železniční trať do lokality V Korytech, i to by tuto lokalitu zatížilo tranzitní dopravou. Také nesouhlasíme s návrhem šestipodlažní výstavby taktéž na některých místech západní části Bohdalce," uvedl radní Prahy 10 pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík (Hnutí pro Prahu 10).

Připomínky k návrhu nového plánu mohou lidé, instituce i městské části podávat od 27. června do 26. července. Podněty městských částí mají postavení tzv. zásadních připomínek, které musí zastupitelstvo projednávat zvlášť. Připomínky jednotlivců a firem budou zastupitelé s ohledem na jejich počet schvalovat hromadně.

Územní plán je klíčový dokument, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Kolem nového plánu v minulosti panovaly spory, kvůli nimž skončil v čele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Petr Hlaváček a dočasně také hlavní autor nového plánu Roman Koucký. Nakonec se do čela týmu, připravujícího plán, po vítězství ve výběrovém řízení vrátil. Příprava však nabrala zpoždění, za což vedení Prahy kritizuje opozice. Původně měl platit už od roku 2020, zastupitelé lhůtu prodloužili o tři roky. Ani tak není jisté, že se v novém termínu dokument stihne dokončit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články