Projekt opravy kostela v Jaroměřicích za 100 milionů je připraven

Vložil
ČTK
11.01.2019 11:55
Brno


Jaroměřice nad Rokytnou - Stavební oddělení brněnského biskupství dokončilo projektovou dokumentaci na rozsáhlou opravu chrámu sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Na stavbu asi za 100 milionů korun se podařilo získat dotaci z Integrovaného operačního programu (IROP). Podle mluvčí biskupství Martiny Jandlové bude výběrové řízení na dodavatele vyhlášeno v nejbližších týdnech. Oprava má být dokončená v roce 2021.


Dotaci ve výši 95 milionů korun má jaroměřická farnost schválenou od ledna loňského roku. Vedoucího stavebního oddělení brněnského biskupství Aleš Taufar už dřív uvedl, že projekt bude náročný. Zásadní bude oprava střechy. Dřevěné jsou nejen narušené krovy, ale i samotná kupole. Ze dřeva je i konstrukce spojená se střechou, která vynáší fresku velkou asi 600 metrů čtverečních. Kvůli opravě střechy bude část fresky snesená, zbytek bude při opravě nutné ochránit tak, aby do ní nezatekla voda.

Fresku nad hlavní lodí, která je dlouhá přes 20 metrů a vysoká včetně lucerny 44 metrů, vytvořil Karel František Tepper, celá oslavuje sv. Markétu, patronku chrámu. Kostel, jehož stavbou byl pověřen Jakub Prandtauer, byl vysvěcen v roce 1738, i když nebyl zcela dokončen. Je to jeden z prvních barokních kostelů na Moravě.
0 komentářů
přidat komentář