Praha - Výrobní kapacity projektových firem v ČR jsou vytížené na 94%, nejvíce za poslední čtyři roky. V průměru mají uzavřené smlouvy na zakázky na dalších šest měsíců. Čtyři z deseti ředitelů těchto firem plánují letos přijímat i ztrátové zakázky. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research na základě průzkumu mezi stovkou tuzemských projektových firem.
"Rozdíly mezi odpověďmi firem podle jejich zaměření jsou v otázce vytíženosti minimální," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Firmy, které se věnují spíše pozemnímu stavitelství, měly vytíženost 93%, u těch, které se zabývají inženýrským stavitelstvím, to bylo 97%. "Naše kapacity jsou momentálně využité téměř stoprocentně, i zásoba práce je v porovnání s minulými roky na velmi slušné úrovni," doplnil ředitel firmy Centroprojekt Group Martin Drotár.
Projektové firmy mají aktuálně uzavřené smlouvy na zakázky v průměru na dalších šest měsíců. Pro 37% firem to představuje meziroční navýšení počtu zakázek, 44% společností je na tom podobně jako loni. Pouze zhruba pětina z nich hlásí pokles. "V posledních letech byly projekční kanceláře nuceny v důsledku nedostatku zakázek a nízkých cen propouštět své zaměstnance. Tento nepříznivý trend se začíná pomalu měnit. Zakázek je více, ovšem ceny za projekční práce jsou stále nízké, což se občas projeví v kvalitě zpracování projektu," sdělil obchodní manažer pro ČR a SR společnosti Saint-Gobain Construction Products Daniel Beneš.
Ze zakázek, které projektové firmy v loňském roce uskutečnily, jich bylo 11% ztrátových. Čtyři z deseti ředitelů projektových firem plánují takové zakázky přijímat i letos. Jako důvod nejčastěji uvádějí udržení dlouhodobé spolupráce. Udržení současného tržního podílu není pro ředitele tak podstatné. "Naše společnost v zásadě nechodí do dumpingových cen. Ztrátové zakázky proto představují naprosto minimální podíl v našem portfoliu," dodal ředitel divize Projekce pozemních staveb firmy K4 Petr Ščurkevič.