Olomouc - Ve výběrovém řízení na prodej Hanáckých kasáren v Olomouci, jež chce koupit Univerzita Palackého, nastal zvrat. Developerská firma Redstone po skončení elektronické aukce navýšila kupní cenu, za kterou nemovitost v září vydražila. Univerzita tak musí novou cenu opět dorovnat, pokud hodlá kasárny získat od státu do svého majetku. Celý proces se může opakovat. Univerzita považuje organizaci prodeje kasáren za nestandardní a netransparentní, zvažuje právní kroky. ČTK to dnes sdělil mluvčí UP Egon Havrlant. Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová ČTK řekla, že dosud neukončené výběrové řízení je transparentní a v souladu s pravidly.
Hanácké kasárny v září v aukci vydražila za 89,1 milionu korun firma Redstone, ve které má podíl podnikatel Richard Morávek. Podle podmínek mohla univerzita ve stanovém termínu projevit zájem o dorovnání této ceny a rozlehlou nemovitost tak od státu přednostně získat. Nákup Hanáckých kasáren na začátku října schválil akademický senát i správní rada univerzity. Vedení UP poté požádalo ÚZSVM o dorovnání vítězné ceny 89,1 milionu korun. Úřad o tom informoval firmu Redstone, která následně svoji nabídku zvýšila na 90 milionů korun. UP nyní může do 30 dnů zvýšenou cenu opět dorovnat. Redstone dnes vývoj tendru nekomentovala.
Podle rektora UP Martina Procházky se ukázalo, že ÚZSVM rozlišuje mezi uzavřenou elektronickou aukcí a výběrovým řízením. "Sdělil nám, že ačkoliv aukce skončila, výběrové řízení stále trvá a původní zájemce má možnost cenu navýšit. To se také podle úřadu stalo. Byli jsme vyzváni, zda novou cenu ve výši 90 milionů korun akceptujeme a hodláme ji dorovnat, ovšem s upozorněním, že se tento proces může opakovat. Jsme takovým postupem úřadu naprosto šokováni, podle dostupných informací o něm stejně jako univerzita nebyli předem informováni ani zástupci kraje a města," uvedl.
Tesařová potvrdila, že výběrové řízení nebylo ukončeno. "Výběrové řízení končí buď uzavřením smlouvy, nebo jeho zrušením. I po konci elektronické aukce je tak možné nabízenou kupní cenu navýšit," řekla Tesařová, podle které tento postup umožňuje vyhláška ministerstva financí. "Jedná se o zcela standardní postup, který může nastat při výběrovém řízení s možností dorovnání. Naposledy se tak stalo v mediálně známém případu prodeje zámku v pražských Kunraticích. Tato situace by nenastala, pokud by se Univerzita Palackého přihlásila do výběrového řízení," dodala.
UP chtěla v kasárnách vybudovat studentské koleje, stravovací provoz, kanceláře či konferenční sály. Část prostor mělo sloužit jako sklady. Univerzita zváží další postup. Odkup za nových podmínek by znovu musel projednat akademický senát i správní rada. "Působí to na nás tak, že jsme ve výběrovém řízení byli partnerem jen zdánlivě. Ve skutečnosti jsme měli sehrát roli užitečných naivů a být prostředkem, jak donutit soukromého zájemce, aby stát za objekt získal co nejvyšší částku," dodal rektor.