Pro krumlovskou točnu platí konečný termín 2016

Vložil
ČTK
23.06.2009 17:40
Praha

Praha/České Budějovice - Otáčivé hlediště v zámeckém parku v  Českém Krumlově má podle dohody zůstat na místě do roku 2016. Její odstranění ale je podmínkou setrvání Českého Krumlova na prestižním seznamu UNESCO. Jihočeské divadlo jako její správce uzavírá nyní s Národním památkovým ústavem (NPÚ) vždy roční smlouvu o jejím provozu. Ministerstvo kultury předpokládá, že tomu tak bude až do zmíněného roku. Popírá informace z dnešního Práva, podle nichž chce český stát točnu odstranit již do konce letošního roku.
    I přes zmíněnou dohodu se ale občas objevují informace o nejasném osudu točny, které Jihočeskému divadlu komplikují činnost. Točna v posledních letech přestala být pouze předmětem zájmu divadelníků a diváků, ale zejména před minulým parlamentními volbami se stala i politickým tématem.
    "Mám stále silnější pocit, že za snahami zlikvidovat tento kulturní fenomén stojí spíše než UNESCO někteří čeští úředníci," řekl ČTK Juraj Thoma, primátor Českých Budějovic, kterým točna patří. Oslovil prý proto ministra kultury Václava Riedlbaucha a pozval ho na představení na otáčivém hledišti, aby si mohl vytvořit vlastní názor.
    Českým Budějovicím a Českému Krumlovu také vadí, že je i  Jihočeské divadlo ministerstvo vyloučilo z příprav pro jednání UNESCO v Seville. "Přitom paradoxně právě od samospráv očekává Národní památkový ústav návrhy na další postup a chce po nich, aby situaci řešily," zdůraznil Thoma.
    Českokrumlovský starosta Luboš Jedlička také připomněl, že v anketách se pro točnu vyslovilo 97 procent respondentů a ministerstvo by mělo brát ohled na veřejné mínění. "Otáčko do Krumlova prostě patří. Zahrada v této podobě je stará necelých 300 let, z toho točna tam stojí více než 50 let a to už je i z pohledu 'života parku' dlouhá doba," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.
    Na odstranění točny se stát s UNESCO dohodl po zařazení Českého Krumlova na seznam světového dědictví v roce 1992. Měla být odstraněna do roku 1999, ministerstvo kultury však rozhodlo o prodloužení její životnosti nejprve o pět let, později se lhůta posunula na konec roku 2006 a ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) v  lednu 2006 oddálil konec současného hlediště o dva roky; Jandák bude v  předčasných parlamentních volbách chtít obhájit svůj mandát, na jihu Čech bude lídrem. V roce 2007 pak ministryně Helena Třeštíková předložila harmonogram, který počítá s odstraněním točny ze stávajícího místa právě do roku 2016.
    Dnešní Právo přineslo informaci o tom, že ministerstvo kultury chce na nynějším zasedání výboru UNESCO v Seville navrhnout odstranění otáčivého hlediště do konce letošního roku. Zprávu do Sevilly nechal podle Práva odeslat první náměstek ministra kultury František Mikeš (ODS), který byl v minulosti starostou Českého Krumlova. Ministerstvo to ale popřelo.
    Podle mluvčího Jana Cieslara v pravidelné monitorovací zprávě pro UNESCO uvedlo, že termín užívání točny byl loni 29. října prodloužen do 30. září 2009 a "odpovídajícím způsobem byly prodlouženy i termíny navazujících kroků". "Jedná se o pravidelné roční prodlužování, které se provádí rozhodnutím stavebního úřadu Městského úřadu v Českém Krumlově,“ dodal Cieslar.
    "Otáčivé hlediště ke Krumlovu patří a stalo se během dlouhých let tradiční záležitostí. Je naším přáním, aby hlediště ve městě zůstalo a abychom společně s orgány UNESCO nalezli takové řešení, které bude přijatelné pro obě strany," doplnil mluvčí ministerstva.
    Loni vidělo inscenace v českokrumlovské zámecké zahradě přes 55.000 diváků. Od zahájení provozu v roce 1958 nabídla točna už přes 2810 představení, která zhlédlo více než 1,7 milionu diváků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články