Primátor Opavy: Crestyl je ochoten o zrušení projektu jednat

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
26.05.2016 13:15
Opava

Opava - Možnost, že zelené plochy v historickém jádru Opavy nezaplní další obchodní centrum, je zase o něco konkrétnější. Primátor města Radim Křupala (ČSSD) dnes novinářům řekl, že developerská společnost Crestyl, která má s městem podepsanou smlouvu na projekt, je ochotna jednat o jejím případném zrušení. Zatím ale není jasné, kolik by město za zmařenou investici muselo zaplatit. Podle Křupaly půjde o několik desítek milionů korun. Vyjádření developera ČTK zjišťuje.


"Cesta ukončení smlouvy se začíná otvírat. Ta možnost se vytyčuje. Crestyl je ochoten se o tom bavit," řekl primátor. S developerem jednal před několika dny. Podle něj bude už v červnu jasné, kolik bude město muset za případné odstoupení od smlouvy zaplatit. Existují dvě položky - náklady firmy vložené do projektu a případný ušlý zisk. Představitelé města už dřív konstatovali, že by byli ochotni hradit jen vzniklé náklady.

Vše se podle Křupaly musí dobře připravit. Chce získat i podporu opozice. První krok k ukončení smlouvy by pak město mělo udělat v červnu. Do té doby by firma měla uvést konkrétní sumu. "Crestyl chápe situaci. Že město není schopno uhradit všechno. Od nich očekáváme kompromisní a pozitivní návrh," řekl primátor. Firma podle něj nezávisle na tom pokračuje v přípravě projektu, nyní dokončuje dokumentaci pro územní řízení.

Od prosince primátor zjišťoval názory zastupitelů. Většina, asi dvě třetiny, jsou podle něj pro zrušení projektu. Hodně ale záleží na konkrétních podmínkách, tedy na tom, kolik bude firma požadovat. Náměstek primátora Martin Víteček (SNK) ČTK názor jeho zastupitelského klubu sdělit nechtěl. Vše je podle něj o dohodách. Konkrétní nechtěl být ani náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). Náměstek za KDU-ČSL Josef Stiborský řekl, že vše bude záležet na navržených podmínkách. "Jako KDU-ČSL jsme ale ve volebním programu měli zachování prostoru bez výstavby," doplnil.

Smlouvu s Crestylem tehdejší představitelé města uzavřeli v roce 2005. Jednání se ale od té doby vlečou a mezi tím nedaleko zamýšleného obchodního centra vzniklo jiné - Breda & Weinstein. Na ploše přes 25.000 metrů čtverečních nabízí prostory pro více než 100 obchodů, multikino se šesti sály, restaurace a kavárnu.

Crestyl podle uzavřené dohody má zastavět pozemek pod dnes již zbouranou výškovou budovou ze 70. let a sousední parky, které vznikly v roce 1945 po zbourání staveb zničených ve válce. Část obyvatel města s jeho zastavěním nesouhlasí. Přejí si, aby tam zůstala klidová zóna. Petici za zastavení projektu v roce 2011 podepsalo 1300 lidí. Letos se pod žádost o referendum podepsalo 3200 odpůrců stavby.

Smlouva je pro město nevýhodná zejména v tom, že když od ní odstoupí, bude firmě platit. Toto řešení by uvítal i iniciátor referenda Martin Klimeš. "Je lepší zaplatit pokutu, než tam 200 let trpět nějakou architekturu, která z města jen vysává život," řekl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články