Před 70 lety zemřel architekt Josef Gočár

Vložil
ČTK
10.09.2015 10:25
Praha

Josef Gočár

Josef Gočár, Ambrožův sbor církve československé husitské v Hradci Králové, 1926 - 1929

Praha - Před 70 lety, 10. září 1945, zemřel jeden z nejosobitějších českých architektů 20. století Josef Gočár. K jeho nejznámějším realizacím patří kubistické stavby dům U Černé Matky Boží, Legiobanka a Lázeňský pavilon v Lázních Bohdaneč. Šíře Gočárova záběru byla obdivuhodná, sahala od návrhů nábytku až po urbanistické plány.

    Narodil se 13. března 1880 v Semíně u Přelouče a studovat uměleckoprůmyslovou školu v Praze začal až po vyučení zlatníkem. Po folklorizujících pracích se žák profesora Jana Kotěry přiklonil k evropské moderně a po roce 1911 se zaměřil na kubismus, u jehož zrodu stál.
    Ve dvacátých letech navrhl Gočár životaschopný regulační plán pro Hradec Králové, kde rovněž vznikla celá řada jeho staveb, například Rašínovo gymnázium ve tvaru otevřené knihy (dnes Gymnázium J. K. Tyla). To už ale byl profesorem na pražské Akademii výtvarných umění a tvořil v duchu funkcionalismu. Jeho nejlepším konstruktivistickým dílem je nejspíš kostel sv. Václava v Praze-Vršovicích a soubor rodinných vil na Babě. V roce 2000 byl Gočár vybrán v anketě za největší osobnost české architektury 20. století.
0 komentářů
přidat komentář