Před 60 lety byl uveden do provozu vysílač Kojál na Vyškovsku

Vložil
ČTK
03.03.2019 08:25
Brno

Praha – Vysílač Kojál na Vyškovsku, který začal šířit signál před 60 lety, 3. března 1959, byl ve své době nejvyšší stavbou v Československu. Slavnostní zahájení provozu se ovšem neobešlo bez potíží, podle vzpomínek pamětníků totiž spuštění provázely výpadky. Technické potíže se ale podařilo vyřešit a vysílač, jehož základna leží 600 metrů nad mořem, televizním a rozhlasovým signálem brzy pokrýval čtvrtinu republiky – severní Moravu, východní Čechy a dokonce i jižní Slovensko.


Základy vysílače se začaly budovat v červnu 1957, stožár se pak stavěl s pomocí jeřábu, později už se ale jednotlivé díly tahaly nahoru podél dokončené části vrátkem a poté se připevnily na své místo. Po dokončení měřil vysílač Kojál 322 metrů a ve své vrcholové části nesl dvanáct antén, které 21. srpna 1968 jako jedny z posledních šířily signál svobodné televize. Nakonec ale i sem vpodvečer dorazily jednotky sovětských okupantů a vysílání muselo skončit.

Původní konstrukce sloužila do půlky 80. let, kdy byl těsně vedle původního stožáru postaven nový, jehož vrchol je 339,5 metru nad zemí. Dnes je Kojál třetí nejvyšší stavbou v ČR, před ním jsou vysílače Krašov (dokončen v roce 1981, vysoký 347,5 metru) a Liblice (1976, 355 metrů). Z dalších druhů staveb patří rekord 301 metrů vysokému komínu Elektrárny Prunéřov II nebo 180 metrů vysoké větrné elektrárně Zlatá Olešnice III. Nejvyšší budovou je 116 metrů vysoká AZ Tower v Brně.

Vysílač je nyní prakticky bezobsluhový, dohlíží na něj centrum v Praze. Pracoviště na něm má jen správce a servisní technik. "Když jsem tam v roce 1986 nastoupil, fungovaly při něm na směnách čety lidí, které vysílač dohledovaly, a také další servisní čety. Celkem se tam mohlo střídat až 30 lidí," řekl ČTK správce objektu, šedesátiletý Zdeněk Králíček.

Vše se podle něj změnilo na začátku 90. let minulého století, kdy se redukovaly stavy, a následně s příchodem digitalizace, která celý dohled nad vysílačem změnila ještě radikálněji.
0 komentářů
přidat komentář