Před 40 lety byla uvedena do provozu televizní věž v Ostravě

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
15.12.2019 09:00
Ostrava

Václav Aulický

foto: Roman Polášek
Praha – Televizní vysílač v Ostravě-Hošťálkovicích, který byl slavnostně uveden do provozu 15. prosince 1979, zásobuje televizním a radiovým signálem celý Moravskoslezský kraj s přesahy až do Polska. Vysílač se nachází zhruba sedm kilometrů od centra Ostravy ve čtvrti Hošťálkovice mezi oběma výpadovkami na Opavu.


První vysílací konstrukce byla na místě postavena již v roce 1955, jednalo se o druhý televizní vysílač v Československu po vysílači na pražském Petříně. Současná věž, jež byla vybudována po pěti letech výstavby, měří rovných 184 metrů a je tak například o 32 metrů nižší než vysílač na pražském Žižkově. Stejně jako žižkovský vysílač je ostravská televizní věž dílem architekta Václava Aulického. Pata vysílače se nalézá ve výšce 276 metrů nad mořem.

 Dominantou Hlučínské pahorkatiny, dobře viditelnou z řady míst, je už 40 let červenomodrobílý televizní vysílač v Ostravě-Hošťálkovicích. Málokdo ale ví, že jeho areál zdobí socha dvouocasého lva pocházející z dílny sochaře Olbrama Zoubka. Ani to, že kromě krátkodobých výpadků či plánovaných odstávek se z vrcholu 184 metrů vysoké věže nikdy nepřestal šířit signál televizního a rozhlasového vysílání. Z Hošťálkovic se vysílalo i během invaze vojsk v roce 1968, i během katastrofálních povodní v roce 1997.

foto: Petr Sikula
Na modrém prstenci ve spodní části vysílače ve výšce okolo 50 metrů slušně fouká. Chladný vítr znepříjemňuje fascinující výhledy do krajiny. Za dobrého počasí je krásně vidět celá Ostrava a za ní mohutný pás beskydských vrcholů. Od Javorového vrchu, přes Lysou horu až po Radhošť. Tam všude jsou další vysílače. Některé z nich má rovněž na starost hošťálkovický správce Martin Mocek. Ten na vyhlídkový prstenec na úrovni 15. patra vyjíždí poměrně často. Občas, během pravidelné údržby, vystoupá ale i na úplný vrchol věže. "Je tam poklop, ze kterého se dá vystrčit hlava a vykouknout," řekl.

V Hošťálkovicích absolvent Vysoké školy dopravy a spojů pracuje od roku 1986. Nastoupil sem ještě před vojnou a po ní se na vysílač vrátil. "Přišlo mi to tenkrát jako hodně atraktivní povolání. Hodně se jezdí na další vysílače. Není to vyloženě jen kancelářská práce," vysvětlil.

Podle něj i dalších pamětníků vysílač nebyl nikdy za dobu své existence nefunkční. "Nepočítám ale plánované odstávky, které jsou jednou za rok. Ani krátkodobé výpadky způsobené poruchou, které byly během několika minut nahrazeny signálem ze záložního vysílače," řekl.

Šíření signálu, tehdy ale ještě z původního ocelového stožáru vysokého 123 metrů, nezastavili ani sovětští vojáci během invaze v roce 1968. Tanky tehdy dojely až k bráně do areálu. Obsluha vysílačů vymontovala barevné žárovky, které signalizovaly, že je vysílač v provozu. Případná kontrola tak nemohla na první pohled zjistit, zda se vysílá nebo ne. Dramatickou situaci pak Mocek a jeho tým zažili i během povodní v roce 1997. Voda natekla do suterénu k přívodním kabelům vysokého napětí. "Museli jsme odčerpávat vodu. Bylo to nepříjemné, ale ani tehdy nenastal výpadek," dodal.

Budování současného vysílače začalo v roce 1975. Práce podle projektu Václava Aulického trvaly do roku 1979. Vysílač nahradil původní 123 metrů vysokou příhradovou stavbu z roku 1955. Věž vysoká 184 metrů patří mezi 40 nejvyšších staveb v Česku. Architekt Aulický je také autorem televizního vysílače na pražském Žižkově, který je 32 metrů vyšší než ostravská televizní věž.

Součástí pozemní části hošťálkovického areálu je asi dvoumetrová socha dvouocasého lva sochaře Olbrama Zoubka. "Tenkrát bylo běžné, že se v rámci takových staveb vyčlenila část rozpočtu na vznik uměleckých děl. Pro vysílač tehdy Zoubek vytvořil právě stříbrného lva. Traduje se, že podle některých soudruhů mělo zvíře málo optimistický výraz. Sochař proto na jejich příkaz musel dílo předělat. Takže dnes se lev opravdu lehce usmívá," řekl Mocek.
0 komentářů
přidat komentář