Praha - Zástupci pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) se dnes nedomluvili na odpuštění poplatku za zábor pro staveniště repliky mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Spojené síly proto budou jednat se společností, která ho začala stavět, o sbírce na uhrazení poplatku. ČTK to řekl předseda zastupitelů Spojených sil a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze má městské firmě Technická správa komunikací (TSK) zaplatit přes jeden milion korun.
Stavba sloupu začala letos 17. února a má trvat do poloviny září. Po dokončení se sloup stane majetkem města. Návrat sloupu na náměstí provázejí dlouholeté spory. Původní sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let.
"Snažil jsem se koaliční partnery přesvědčit, jak vyřešit absurdní situaci, kdy nezisková organizace chce městu něco darovat, v tomto případě mariánský sloup, a musí platil zábor veřejného prostranství. Piráti ale byli proti," řekl Pospíšil.
Zástupci Spojených sil pro Prahu v čele s Pospíšilem chtějí jednat s vedením společnosti a domluvit se na tom, jak získat peníze na uhrazení záboru. "V následujících dnech se s nimi spojím a prodiskutujeme možnosti. Zřejmě bude třeba udělat sbírku," řekl Pospíšil.
Společnost má pro staveniště pronajatý pozemek o rozloze 289 metrů čtverečních. Nájem má sjednaný na dobu určitou do 15. září. Přerušen bude pouze od konce března do druhé poloviny dubna kvůli velikonočním trhům, které se budou na náměstí konat. Poplatek za zábor bude uhrazen po částech, a to v první splátce 202.300 korun a dvakrát po 421.840 korunách. První splátku už společnost uhradila.
Pražští zastupitelé dříve opakovaně odmítli souhlasit s umístěním repliky původního sloupu. Situace se změnila letos v lednu, kdy se v zastupitelstvu našla většina k revokaci původního nesouhlasného stanoviska města. V návaznosti na to TSK povolila stavbě zábor.
Sochař Petr Váňa loni repliku sloupu v asi 250 dílech přivezl do Prahy na lodi a následně se pokusil zahájit na náměstí stavbu, kvůli chybějícímu záboru ale tehdy pokračování zabránili policisté. Poté Váňa dílo nechal na lodi na Vltavě a s týmem kamenosochařů dál pracoval na jeho dokončení.