Praha zřejmě opět částečně zpřístupní okolí Stalinova pomníku

Vložil
ČTK
26.09.2019 15:40
Praha

Praha - Hlavní město zřejmě na základě statického posouzení Kloknerova ústavu, který je odborným pracovištěm při ČVUT, opět částečně zpřístupní okolí metronomu na Letné, které je zároveň střechou podzemí bývalého Stalinova pomníku. Uzavřena zůstanou pouze místa, kde je konstrukce v nejhorším stavu. ČTK to dnes řekl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Celý prostor nechal magistrát uzavřít koncem minulého týdne na základě statického posudku a rozhodnutí stavebního úřadu.


"Chceme oblast ponechat přístupnou, zároveň však potřebujeme zajistit bezpečnost," řekl radní a dodal, že na místě jsou nyní pracovníci Kloknerova ústavu, kteří pracují na vytipování nejrizikovějších míst. Podle jejich průběžného posouzení, které má ČTK k dispozici, je možné oblast otevřít do doby, než bude zpracována finální diagnostika a statická analýza, což by mělo být do konce roku. Kloknerův ústav také doporučil zakázat v oblasti větší shromáždění.

Rozhodnutí stavebního úřadu nicméně magistrátu přikazuje stavbu podepřít a do té doby oblast znepřístupnit. Aktuální průběžné posouzení podle Chabra stavební úřad pouze vzal na vědomí, takže platí původní rozhodnutí a magistrát musí nechat nepřístupné alespoň nejrizikovější oblasti. Zároveň se čeká na stanovisko legislativního odboru magistrátu ohledně dalšího postupu, dodal radní.

Magistrát nechal oblast o rozloze asi tisíc metrů čtverečních, která tvoří střechu podzemní stavby, uzavřít minulý čtvrtek. Stavební úřad pří rozhodování vycházel z předběžného posudku, podle kterého jsou některé části střechy v důsledku dlouhodobého zatékání ve špatném stavu a v případě zatížení například větší skupinou lidí by se mohly zřítit. Kloknerův ústav nyní uvedl, že posudek vycházel pouze z vizuálního zhodnocení bez podrobnější diagnostiky a statistické analýzy.

Zatím není jasné, co magistrát s podzemím pomníku v dlouhodobém horizontu provede. Minulé vedení Prahy plánovalo v podzemí vybudovat galerii, což to nynější zamítlo. Zástupci Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) po volbách navrhovali vybudovat v něm muzeum totalitních režimů. Ani tento záměr město neschválilo, nelíbil se zejména zástupcům Prahy Sobě, jejímž lídrem je starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Podzemí památníků nyní využívá jako zázemí společnost Containall, která kolem pomníku pořádá kulturní akce a nabízí občerstvení.

Jeden z nejbizarnějších evropských komunistických monumentů byl na Letné odhalen v roce 1955, kdy éra uctívání sovětského vůdce, který zemřel v roce 1953, končila. V únoru 1956 Stalinův nástupce Nikita Chruščov na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu odsoudil kult Stalinovy osobnosti. Pražští komunisté o odstranění 22 metrů vysokého pomníku lidově přezdívaného "fronta na maso" rozhodli až začátkem 60. let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články