Praha 10 chce částečně obnovit Waldesovo muzeum spínadel

Vložil
ČTK
15.10.2018 21:30
Praha

Praha - Praha 10 má hotovou studii dalšího využití bývalého Waldesova muzea v Moskevské ulici, v jehož části nyní pořádá výstavy. Vedení radnice by do něj chtělo částečně vrátit původní sbírky knoflíků a dalších šatních spínadel. ČTK to sdělil první místostarosta městské části Tomáš Pek (TOP 09). Muzeum založil v roce 1916 vynálezce patentního knoflíku Jindřich Waldes, v prostoru fungovalo mezi lety 1918 a 1948. Podobu projektu může ještě ovlivnit výměna vedení desáté městské části.


V prvním patře budovy u náměstí Svatopluka Čecha nyní radnice provozuje Galerii Deset. "Nad tím je v dalším patře ještě zbývající prostor Waldesova muzea, kde jsou i malé zbytky původního vybavení," uvedl místostarosta Pek. Dodal, že cílem plánovaného projektu je v prvním patře udělat muzeum spolu s výstavními prostory a ve druhém poschodí vybudovat depozitář některých předmětů z Čapkovy vily, kterou radnice Prahy 10 rovněž vlastní.

V muzeu by měla být trvalá expozice, která by připomínala původní Waldesovo muzeum knoflíků a šatních spínadel. "Spolupracujeme s muzeem bižuterie v Jablonci, kam se dostala původní sbírka. Tu nám nedají, ale část nám možná zapůjčí," vysvětlil Pek s tím, že podobnou dohodu mají předjednanou s pražským Uměleckoprůmyslovým muzeem.

Radnice si nechala zpracovat studii dalšího využití muzea, kterou již schválila rada městské části. "Na projekt přerodu prostoru se teď vyhlásí soutěž. Odbor kultury má zároveň za úkol připravit to, jak to bude provozovat," dodal místostarosta.

Další postup může ovlivnit výměna ve vedení radnice, v současnosti zatím není jasné, kdo Prahu 10 povede. Podle Peka se nicméně zdá pravděpodobné, že ať to bude kdokoliv, bude chtít bývalé muzeum opravit.

V Praze 10 od poloviny roku 2016 vládne koalice TOP 09, ČSSD, ODS, Zelených, nezávislých a dvou nezařazených zastupitelů pod vedením starosty Vladimíra Nováka (ČSSD). Letošní komunální volby v městské části vyhrála koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí a nezávislí). Druzí skončili, Piráti, třetí ODS, čtvrté ANO, pátá TOP 09 a šestí Starostové pro Prahu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články